Krylovský týden v Ostravě

Letošní rok ve spojení s básníkem a písničkářem Karlem Krylem připomínají dvě výročí: 12. dubna před sedmdesáti lety se slavný písničkář narodil a před dvaceti lety – 3. března 1994 – zemřel. Výročí narození Karla Kryla připomene v Ostravě několik akcí, které pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s galerií Rubrum a Studiem Karel..
Za zapůjčení filmů děkujeme České televizi Ostrava.

PROGRAM KRYLOVSKÉHO TÝDNE:
8. 4. v 18:00 Jiří Černý o Karlu Krylovi v Antikvariátu a klubu Fiducii
Moderovaná diskuse s významným českým hudebním kritikem o Karlu Krylovi, kterému sestavil nejen první album Bratříčku, zavírej vrátka v roce 1969. Po listopadu 1989 dále připravil Krylova alba Tekuté písky (1990), Děkuji (1969), Jedůfky (1996) a To nejlepší 2 (1998, vše Sony Music/Bonton). Večer moderuje Libor Magdoň.
Jiří Černý (* 25. února 1936 Praha) je významný český hudební kritik. Pořádá proslulé kontaktní klubové poslechové pořady zvané Antidiskotéky či Rockování. V Československém rozhlase uváděl a připravoval v šedesátých letech pořady, např. fakticky první československou hitparádu Dvanáct na houpačce (1964–1969), jež byla v té době velice populární, nebo rozhlasový pořad Desky načerno (1967). Na počátku doby normalizace byl donucen z Československého rozhlasu odejít z politických důvodů,během let normalizace pravidelně pořádal v mnoha městech v Československu své Antidiskotéky, na kterých nezřídka pouštěl nahrávky zakázaných písničkářů nebo písničkářů, kteří žili v emigraci (Karel Kryl, Vlastimil Třešňák, Jaroslav Hutka). Také spolupracoval s hudebním vydavatelstvím Supraphon na edici zahraničních LP desek (Joni Mitchell – Blue, 1973, sleevenote na LP Peter, Paul & Mary, 1979 ad.). Úzce spolupracoval s později zakázanou Sekcí mladé hudby Svazu hudebníků.
V listopadu 1989 se účastnil zakládání Občanského fóra a moderoval některé protestní demonstrace. V letech 1990–1992 zastával místo šéfredaktora a předsedy správní rady hudebního časopisu Rock & Pop. Nyní píše sloupky pro Hospodářské noviny, pravidelně pořádá antidiskotéky a poslechové pořady. V roce 2013 získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby.

9.4. v 18:00 Krylovské filmy ve Studiu Karel (Stará Aréna)

Nevyjasněná úmrtí: Občan Karel Kryl (1999)
Karel Kryl v Ostravě – záznam koncertu
Ve spolupráci s Českou televizí Ostrava

11. 4. v 18:00 Krylovský večer v galerii Rubrum
Komponovaný chaos k poctě Karla Kryla s názvem: V ROHU NÁMĚSTÍ KOUSEK OD NÁDRAŽÍ. Vystoupí Marek Pražák, Pavel Hruška, Jan Šnéberger, Petr Szyroki, Ivan Motýl a další štamgasti Tajné krčmy.

V rohu náměstí
kousek od nádraží
pod černým baldachýnem
komínem vytvořeným
němá bolestí
stála nad drenáží
Madona s mrtvým synem
umučeným

Jiří Černý na Antidiskotéce ve Fiducii