Letošní ročník festivalu Dream Factory Ostrava bude věnován Havlovi

Divadelní festival Dream Factory Ostrava letos nabídne mimořádnou příležitost zhlédnout oceňované inscenace dramatika Václava Havla. Divadelní linii věnovanou Havlovi doplní filmová sekce, besedy a výstava.
Šestý ročník festivalu se letos koná od 3. do 8. června ve všech ostravských divadlech a v industriálních prostorách Dolu Hlubina.

Václav Havel je v uměleckém světě připomínán především na divadelní scéně. Šestý ročník festivalu Dream Factory Ostrava nabídne svým návštěvníkům nejnovější adaptace jeho her. „Když jsem viděl v létě předpremiéru inscenace Antiwords, hned jsem ji zatoužil mít na našem festivalu. A když přišel na podzim Norbert Lichý s nápadem udělat u Bezručů Audienci, bylo mi jasné, že tyto dva zcela odlišné přístupy k Havlově hře Audience nabídnou divákům v jednom večeru a na jednom místě nezaměnitelný zážitek. A když jsem se pak dověděl, že Orson Štědroň s Janem Fričem chystají Na zábradlí inscenaci Velvet Havel, bylo už jasné, že jedna z dramaturgických linek festivalu musí patřit Václavu Havlovi. Letošní výročí 25 let od pádu železné opony už jen dokládá, že se vše sešlo v pravý čas“, říká Tomáš Suchánek, ředitel festivalu.

Nekonvenční zpracování Audience představí soubor Spitfire Company, který patří bezesporu k nejoriginálnějším tvůrcům fyzického divadla v České republice. Hra s názvem Antiwords otevírá zcela nečekaný úhel pohledu na dramatické dílo někdejšího prezidenta Václava Havla. Inscenace vychází z Havlovy hry Audience, především jejím legendárním zpracováním s Pavlem Landovským, který během hraní vypil přibližně devět piv. Miřenka Čechová a Jindřiška Křivánková se pokusí překonat tento výkon, podaří se jim to? Na programu je také horká novinka pražského Divadla Na zábradlí, autorský hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel. Inscenace je volně inspirována životem Václava Havla a přistupuje k Havlovu dílu z netradičního hlediska – hudebního kabaretu. Forma představení vycházející z hudby dává šanci uchopit toto nelehké a ožehavé téma jedné z největších českých osobností s nadhledem a s vysokou mírou originality.

Divadelní představení doplní filmová sekce, která nabídne návštěvníkům Minikina Ostrava bezprostřední a živelný dokument Pozdní sběr: Ivan Havel představující pozoruhodný rod Havlů pohledem jeho výrazného pokračovatele Ivana nebo dokument Olga – portrét svérázné a výjimečné ženy, která od počátku stála po boku prezidenta Václava Havla. V rámci festivalu bude promítat také Studio Karel ve Staré Aréně, kde budou moci diváci zhlédnout záznam legendáního představení Audience pražského Činoherního klubu v hlavních rolích s Pavlem Landovským a Josefem Abrhámem nebo záznam hry Largo Desolato Divadla Na zábradlí.

Havlovu festivalovou sekci doplní beseda Havel? Havel!, která zodpoví otázky O čem a jak dnes hrát hry Václava Havla?, přednáška disidenta Daniela Kroupy, výstava Havel na scéně a promítání fotografií Havlova dvorního fotografa Bohdana Holomíčka. „Havlův den chystáme na pátek 6. června. Prvních deset zájemců bude mít možnost navštívit všechna tři po sobě jdoucí představení za zvýhodněné vstupné,“ dodává ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

Program festivalu vyvrcholí o víkendu, kdy se na Dole Hlubina představí dvě inscenace „pokračovatele zaniklého Divadla Komedie“ Studia Hrdinů. V inscenaci Mileniny recepty se diváci mohou těšit na stálici festivalu Ivanu Uhlířovou, v inscenaci Pomocník Walser pak na herecké mistrovství Davida Prachaře, Saši Rašilova a dalších. Program v industriálu zakončí v neděli Kabaret Shakespeare, s živou hudbou Emila Viklického, který za ni získal Cenu Alfréda Radoka. Samotný závěr festivalu pak patří Dejvickému divadlu, které uvede Pitínského inscenaci Spříznění volbou.

Více informací a vstupenky: www.dfov
.

20140525-211345-76425883.jpg