Literární sprcha s Janem Němcem na Dole Michal

Ve čtvrtek 27. března se bude konat pátá Literární sprcha, pořad věnovaný autorskému čtení. Od 18 hodin vystoupí v řetízkové šatně Dolu Michal spisovatel Jan Němec. Svou tvorbu představí také básnířky Kristýna Svidroňová a Zuzana Vatuchová, nadějné začínající autorky. Program večera bude zahájený netradičně v trolejbuse, čtením „ostravské“ povídky Cirkus od Vratislava Maňáka.

„Mám velkou radost z toho, že Jan Němec přijal naše pozvání. Je to jen několik týdnů, co byl jeho román Dějiny světla nominovaný na prestižní ocenění Magnesia Litera. V jeho románové fresce ze života fotografa Františka Drtikola je několik výjevů z hornického prostředí. Jejich čtení v prostorách Dolu Michal bude jedinečným zážitkem i pro ty, kteří zatím nepřišli do kontaktu s jeho tvorbou,“ řekl Jan Myška, který je hlavním organizátorem kulturního života památky.

 „Literární sprcha“ je série autorských čtení, která byla zahájena v loňském roce. I díky tomu, že do Ostravy přivádí ty nejzajímavější současné prozaiky a básníky, se těší z rostoucí přízně publika. „Naše první setkání v tomto roce se bude konat v řetízkové šatně, kde se nad hlavami návštěvníků vznášejí fáračky a oblečení horníků. Program zahájíme už v trolejbuse: literární nadšence budeme čekat v 17:30 na zastávce Husův sad. Odtud budeme jejich cestu k Dolu Michal doprovázet čtením povídky Cirkus od Vratislava Maňáka. Toho k napsání textu o uzavíraném dole popostrčilo i jeho loňské ostravské čtení,“ řekl Jan Nemček, který bude akcí provázet.

 Ze svých básní přečte návštěvníkům Kristýna Svidroňová, začínající autorka z Bohumína, která dosud publikoval pouze časopisecky. Veřejnosti se prostřednictvím svých textů představí také talentovaná Zuzana Vantuchová.

Literární sprcha 5 plakát