Loděnice na Ostravici již otevřena

Ve čtvrtek 3. září v 15.00 hodin se uskuteční slavnostní otevření nové loděnice na soutoku Lučiny a Ostravice s programem pro veřejnost, který potrvá od 15 do 18 hodin.

Program připravil provozovatel objektu, občanské sdružení Odra, ve spolupráci s vodáckým oddílem Poseidon a vodáckým klubem Kaskády. Probíhat bude uvnitř objektu, ale také na břehu Ostravice a na vodě. Zájemci se budou moci například zúčastnit zkušební rekreační plavby na vodě s instruktory (2 – 3 lodě) či prohlídky lodě vybavené plachtovím, ukotvené v přístavišti (1 – 2 lodě). Zajímavá bude prezentace s komentářem sportovně rekreačních plavidel s plnou výbavou (10 – 15 lodí).

Zkrátka nepřijdou ani zájemci o lezecký sport, kteří budou moci sledovat ukázky lezení na horolezecké stěně s instruktáží a poté si stěnu sami vyzkoušet. Ve školící místnosti loděnice se budou promítat prezentační videa, v info pointu na recepci budou k mání letáky, programy a další nosiče informující o sportovním a kulturním dění v regionu. Nebudou chybět informační tabule k výstavbě loděnice, vodním sportům a činnosti vodáckých oddílů, stejně jako stánek s občerstvením.

Objekt loděnice byl dostavěn v rámci Integrovaného plánu rozvoje města a byl zkolaudován na konci června. Rozpočet celého projektu činil 27,6 mil. Kč, z toho na samotnou dostavbu loděnice bylo určeno 15,9 mil. Kč, zbylé náklady si vyžádaly projekční práce, nákup pozemku a DPH. Stavba bude sloužit jako víceúčelové zařízení zaměřené na volnočasové aktivity, zejména vodácké, vodní sporty, a zároveň jako centrum pro související tematické vzdělávání. Své prostory poskytne nejenom pro vzdělávání související s vodními, ale také environmentálními aktivitami.

Výstavba Loděnice navázala na již dokončené projekty města v okolí Ostravice, jako byly úpravy řeky či stavba cyklostezky. Vodácké aktivity bude proto možné propojit s cyklistickou a in-line stezkou.

„Záměrem města je, aby loděnice nabízela rozsáhlou osvětovou, vzdělávací a sportovní činnost, zaměřenou jak na děti, tak na dospělé. Vrátili jsme řeku lidem včetně jejího okolí, a teď ke kolům a bruslím přibývá další možnost sportovního vyžití přímo v centru města,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

image