Markéta Radová: Jako když AIDS léčíte vitamíny, říká kritik dotací na kulturní Stodolní. Zdroj: IDnes, 26. 2. 2014

Místo plné kvalitní kultury? Tak tím už ostravská Stodolní není. Někdejší umělecký ruch nahradila laciná zábava. Ostrava to ale chce změnit a nedávno rozdala další várku dotací na kulturní projekty ve slavné ulici. Zájem o ně je zatím slabý.

Živé umění ze Stodolní zmizelo se zánikem klubů jako Boomerang nebo Templ. Ostrava to chce vrátit pomocí dotací, které podporují konání kulturních aktivit. Ty ale zároveň sklízejí i kritiku.
Nedávno zastupitelé „přiklepli“ první z letošních balíků na zkulturnění Stodolní. Částkou přes šest set tisíc korun podpořili čtyři projekty. O další peníze z roční sumy 1,5 milionu mohou zájemci žádat.

Majitel Sherlock’s Pubu Aleš Ďurka rozhodnutí města pomoci kultuře ve Stodolní vítá. Jeho podnik ostatně také finanční podporu získal. Na hudební večery.
„S pravidelnými koncerty bychom chtěli začít v březnu. Zatím dáváme dohromady dramaturgii a uvidíme, jak se nám vše podaří. Pokud budou hudební večery úspěšné, rádi bychom je příští rok zorganizovali,“ plánuje.Příspěvek od města získala i restaurace U Peciválů. Stala se díky němu jedinou hospodou v Česku, která pořádá výstavy videoartu.
„Na stěny jsme umístili rámečky, díky nimž mohou lidé videoart sledovat. Je to super, výstavy se moc líbí a zvedají nám návštěvnost,“ pochvaluje si majitel restaurace Richard Feld.
Jak připomíná, jen co se oteplí, začnou ve dvorku jeho restaurace opět koncerty. I díky nim je hospoda U Peciválů v současnosti jednou z mála posledních oáz kvalitní kultury ve Stodolní.
Tu další chce magistrát do ulice přitáhnout prostřednictvím už zmíněných dotací.

Třeba městský zastupitel a člen kulturní komise rady města Aleš Juchelka ale jejich rozdělování jako moc přínosné nevidí. „Vytvoření ‚umělohmotné‘ dotace, na kterou se provozovatelé snaží naroubovat svůj program, mi dnes už připadá jako přežitek. Ostrava by měla podporovat umění odspodu,“ myslí si Aleš Juchelka. A kritický vůči rozdělování dotací je i radní centrálního obvodu Lukáš Semerák. „Bylo by dobré znovu naleštit značku Stodolní ulice, prostřednictvím těchto dotací se to ale nepodaří,“ tvrdí Semerák, který příspěvky rozdělované městem přirovnává k situaci, kdy se nemocného AIDS někdo snažil léčit vitamíny.

Náměstkyně primátora Simona Piperková přitom přiznává, že samotná finanční podpora ze strany města změnu vnímání Stodolní ulice u veřejnosti nezajistí, i když k ní dotované kulturní programy podle ní významně přispívají.

Změna „image“ Stodolní ulice je podle Piperkové dlouhodobý proces a je krom jiného i nutné, aby centrální obvod omezil ve Stodolní herní automaty nebo zamezil vjezdu taxíků do ulice. Zda je návrat kvalitní kultury do Stodolní ještě vůbec možný, ukáže čas. „Věřím, že se to podaří,“ říká třeba majitel Sherlock’s Pubu Aleš Ďurka.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/dotace-do-stodolni-ulice-082-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140226_2038895_ostrava-zpravy_jog