Markéta Radová: Město a kraj se přou, slavná Ostravica i proto pustne dál. IDnes , 12. 12. 2013

Uhraďte pokutu 1,2 milionu, nařídil magistrátní útvar hlavního architekta majiteli Ostravice. Firma Amádeus Real má platit za to, že se nestará o chráněné domy a porušuje zákon. Narazil ale na kraji. Ten sankci zrušil a odsunul termín pro nutnou údržbu domů.  Trochu to připomíná situaci, kdy se dva hádají a třetí se směje. Poté, co Útvar hlavního architekta města Ostravy (ÚHA) nařídil vlastníkovi kdysi půvabné, dnes zpustlé Ostravica Textilie, ať uhradí pokutu 1,2 milionu korun a zamezí dalšímu chátrání památky, majitel – firma Amádeus Real – řekl ne. A odvolal se ke krajskému úřadu. Co na to kraj? Zrušil nařízenou pokutu kvůli tomu, že ji ÚHA podal po zákonné lhůtě. A taky řekl, že stačí, když požadované práce vlastník udělá do konce února.

Tím potěšil vlastníka budov, ale rozhořčil představitele Ostravy.  „Podle našeho názoru krajský úřad stanovil lhůtu pro projednání deliktu vůči památkovému zákonu v rozporu s právní teorií i rozhodovací praxí soudů,“ řekla mluvčí radnice Andrea Vojkovská.  Podle informací MF DNES se město obrátilo s žádostí o přezkum verdiktu kraje na ministerstvo kultury. A zatímco se město s krajem přou, vlastník domů, které pustnou stále víc, je v klidu. „Všechny záchovné práce, které nám ÚHA nařídil, jsme splnili v předstihu. Pracovalo se na nich již od roku 2012 a dokončili jsme je v listopadu 2013,“ uvedl mluvčí firmy Amádeus Real Jan Piskáček.
Verdikt jako ironie

Jeho slovům se ale podivil například předseda petičního výboru za zachování Ostravica-Textilie Lukáš Černohorský.  „Neumím se přesně vyjádřit k tomu, která opatření vlastník provedl a která ne, ale pokud by skutečně chtěl domy zajistit, tak by nejprve opravil střechu, aby dovnitř nezatékalo. A to se nestalo,“ sdělil Lukáš Černohorský, který se zároveň pozastavil nad rozhodnutím kraje odsunout termín, v jakém má vlastník provést nutnou údržbu domů, na konec února.  „Vyznívá to jako ironie, protože opravy, které měly zabránit likvidaci budov v zimě, se odsouvají na konec zimy.“  Petiční výbor letos v srpnu rovněž podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli tristnímu stavu trojice domů, z nichž dva jsou kulturními památkami. Podnět, jehož autoři zmínili i podezření z toho, že devastace budov mohla být zčásti cílená, prověřuje policie. Jak přitom už avizovali zástupci petičního výboru, v brzké době chtějí do boje za zachování domů zapojit i širokou veřejnost. „Jde o princip. Protože, pokud Amádeus Real dokázal v Ostravě zakoupit památku, již dovedl do tak dezolátního stavu, že je na pokraji spadnutí, nic se mu celou dobu nestalo a ještě tvrdí, že byl poškozen, tak je někde chyba,“ myslí si Černohorský. Vlastník domů vinu za jejich stav odmítá. Tvrdí, že za to může obvod, který zmařil projekt vzniku Obchodního centra Ostravica, jež mělo propojit historické budovy s plánovanými novými domy na vedlejším pozemku. Taky obvod popírá vinu. A spor mezi ním a majitelem domů míří k soudu.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/mesto-a-kraj-se-prou-slavna-ostravica-i-proto-pustne-dal-pjv-/ostrava-zpravy.aspx?c=A131212_2011150_ostrava-zpravy_dar

ostra