Markéta Radová: Módní dům může zachránit jedině změna zákona, říká zástupce ombudsmanky. Zdroj: IDnes.cz

Ještě v horším stavu, než jsme se obávali. Tak lze shrnout dojmy zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka z prohlídky zchátralého domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy. Řešení však zůstává i po změně vlastníka v nedohlednu.  Pokuta pro majitele špatně pečujícího o památku? Ta nic neřeší. Udělení sankce totiž často končí v ping-pongu mezi úřady – to jak se jednotlivé strany odvolávají a památka zatím chátrá dál. Je proto třeba změnit zákon tak, aby odpovědnost za památky převzal stát a třeba v případě, že není schopen zajistit opravu, odňal ochranu zpustlé nemovitosti, aby mohla být rozumným způsobem obnovena. To je dosavadní závěr šetření zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka, který zjišťuje, zda úřady dělají vše pro záchranu bývalé Ostravice-Textilie. Ve čtvrtek se na domy přijel podívat.

„Je to naprostá katastrofa. Já si Ostravicu pamatuji už z doby, kdy jsem dělal v Karviné na šachtě, takže situaci dobře znám,“ řekl Stanislav Křeček, podle něhož úřady dělají vše, aby domy nepustly. To se přesto děje. Spolu s ním k trojici budov, z nichž dvě jsou památkami, přišli i zástupci útvaru hlavního architekta města, obvodu či nový majitel domů Nikos Boboras. Jeho firma RME Czech kdysi slavný dům Ostravica-Textilia koupila před několika týdny od společnosti Amádeus Real. Jak MF DNES už dřív uvedla, Boboras a majitel firmy Amádeus Real Václav Klán se v minulosti „potkali“ ve struktuře jedné firmy, šlo o společnost Erlebach. Nikos Boboras vidí dvě možnosti, jak s Ostravicou naložit dál. Buď ji nabídnout k odkoupení městu, nebo zajistit obnovu domů ve spolupráci s jedním či více soukromými investory.

„Nechtěl bych ty domy využít komerčně, protože podle mých informací je v Ostravě na realitním trhu převis nabídky. Přál bych si, aby se město nevylidňovalo, a tak bych chtěl, ať domy mají veřejně prospěšnou funkci. Co konkrétně by v nich mohlo být, to by ale právě mělo říct město,“ sdělil Nikos Boboras, který už o variantách využití domů jednal s primátorem Petrem Kajnarem. Ten je myšlence na umístění třeba knihovny či jiné instituce do Ostravice nakloněn. „Řekl mi ale, že do říjnových komunálních voleb se zřejmě v souvislosti s domy nezvládne udělat vůbec nic,“ podotkl Boboras.
Za kolik by byl ochotný domy prodat městu? Za cenu odvíjející se od znaleckého posudku, který by si Ostrava nechala udělat. „Ale celá věc je na počátku – jednám i se soukromými investory a hledám možnosti zisku dotací.“ Ostrava před nedávnem zahájila nové správní řízení se společností Amádeus Real za to, že se o domy nestarala podle zákona. „Amádeus Real nás ale nařknul z podjatosti a celý spis byl předán na krajský úřad, který rozhodne o dalším postupu,“ uvedl hlavní architekt města Cyril Vltavský s tím, že stále běží i řízení o již dřív udělené pokutě ve výši 1,2 miliony korun.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/ostravicu-muze-zachranit-jedine-zmena-zakona-rika-zastupce-ombudsmanky-1ol-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140523_2067390_ostrava-zpravy_jog