Markéta Radová: Nová Karolina se otevírá. Spíše Nová Fukušima, zářil laserový nápis, idnes.cz, 21. 3. 2012 [video]

Bylo jasné, že otevření obřího obchodního komplexu Nová Karolina v centru Ostravy neskončí jen poklepáváním po ramenou nebo rautem pro pozvané. A stalo se. Kritici projektu večer na stěnu areálu laserem promítli nápis Nová Fukušima a přidali několik výroků politiků.

Skupina aktivistů hlavně z ostravské kulturní sféry sjednocená do iniciativy Nová Fukušima, která kritizuje proměnu území Karoliny, se originálně pokusila narušit otevření obchodního a zábavního centra Fórum Nová Karolina.

Nová Karolina

Investorem zástavby území po někdejší koksovně Karolina (demolice v polovině 80. let) je firma Multi Development.

Projekt zatím stál tři miliardy korun. Návštěvníky čeká 240 obchodů, v podzemních garážích může zaparkovat 1 500 automobilů, zdarma se bude parkovat jen první tři hodiny, pak jen za třicet korun na hodinu. Výjimku dostanou návštěvníci multikina.

Z ústředního autobusového nádraží vede do centra lávka, kterou měla projektovat architektka Eva Jiřičná. Nakonec ale dostala přednost levnější varianta.

Nápis odkazoval na kritické označení, jež se pro centrum kvůli jeho podobnosti s elektrárnou vžilo mezi lidmi. Ostatně nedávno jiní lidé se smyslem pro recesi natočili smyšlené odhalení, že obchodní centrum je dvojče poškozené japonské atomové elektrárny. Nadsázka měla mezi čtenáři iDNES.cz obrovský úspěch.

Vzápětí laserový paprsek z protějšího domu promítal na stěnu další slova a věty. „Občan: Je to megapr…r.“ „Primátor: Je to dobře, že to budí kontroverze.“ „Občan: Raději prázdné místo než Fukušima.“ „Náměstek: Proti Eiffelovce taky protestovali…“

Pozvánky na „Grand Opening Laser Show“ rozdávaly návštěvníkům dvě hostesky, které členové iniciativy přivedli na slavnost. „Proběhne 21. března v 19:30 na severní straně před Novou Karolinou,“ stálo na pozvánce.

V půl osmé se skutečně na místě konání laserové show sešli lidé. Bylo jich ale jen pár. „Zatímco čtyři tisíce lidí si uvnitř pochutnává na dobrotách, pouhých dvacet jich sleduje diverzní akci. Je to příznačné,“ konstatoval jeden z diváků, Roman Koudelka, zatímco na stěnu laser promítal výroky, které padly na téma Nové Karoliny.

Laserové promítání trvalo jen osm minut

Po asi osmi minutách ale náhle světelná show skončila. Někdo přivolal policii, která mířila do bytu, odkud se promítalo. Aktivisté proto akci radši zastavili.Mezi osobnostmi, které na protest proti změnám na území Karoliny iniciovaly laserovou show, jsou majitelka antikvariátu Fiducia Ilona Rozehnalová, historik architektury Martin Strakoš, fotograf Viktor Kolář, režisér Radovan Lipus nebo třeba výtvarník Jiří Surůvka.

„Upozorňujeme na to, že v Ostravě žijí lidé, kteří o projektu proměny území Karoliny smýšlejí kriticky a jejichž názory jsou marginalizovány nebo bagatelizovány poukazem na údajnou relativitu takových soudů,“ vysvětlují.

Investor říká, že stavbu s věhlasným architektem konzultoval

Připomínají, že obdobnou laserovou show uskutečnili už v roce 2005. „Tehdy jsme kritizovali přístup města k území Karoliny a přípravy vágní developerské soutěže.“ Důvody, proč se Forum Nová Karolina členům iniciativy nelíbí, shrnují v několika bodech.

Nelíbí se jim, že město oproti snaze vytvořit harmonické prostředí do svého jádra zasadilo obchodní centrum. Poukazují na to, že Nová Karolina není dobře navázána na stávající jádro města, či třeba na to, že z konečné podoby Fora se zcela vytratila původní idea uznávaného nizozemského ateliéru OMA, jehož nejvýraznější postavou je Rem Koolhaas. S tím však vedení firmy Multi Development, která Forum postavila, nesouhlasí. Zástupci firmy tvrdí, že současnou podobu s ateliérem konzultovali.

Autor: Markéta Radová

Zdroj vč. fotografií: http://zpravy.idnes.cz/recesiste-opet-prekrtili-novou-karolinu-na-fukusimu-p0a-/domaci.aspx?c=A120321_212116_ostrava-zpravy_jog