MArkéta Radová: Ostravica se možná nezachová celá, k demolici má nejblíže nárožní dům. Zdroj: IDnes, 27.11.2014

Zpustlá Ostravica-Textilia stojí tiše, teď je ale kolem ní rušno. Co bude s budovami dál? Prioritou je zachování. Případná demolice nejvíc hrozí nárožnímu domu od architekta Felixe Neumanna, který není památkou.

Ten dům je nejvíc na očích – a mnozí Ostravané si právě s ním spojují bývalou Ostravicu-Textilii. Přesto je právě nárožní dům, který byl postaven v roce 1911 podle návrhu Felixe Neumanna, nejvíc ohrožený případnou demolicí.

„Nevylučuji, že jednou z možností je demolice části bloku domů v případě, že by se prokázalo, že je to nejpřijatelnější varianta,“ řekl současný majitel domů Nikos Boboras.
Navíc nárožní dům jako jediný z trojice staveb od významných architektů nemá památkovou ochranu.V podobném duchu se v úterý odpoledne na veřejné debatě, již uspořádal vlastník domů, vyjádřila i generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

„Osobně si myslím, že se dům od otce a syna Deiningerových (bývalá Obchodní a živnostenská banka) a dům od Marie Frommerové (prostřední budova, která tvořila jádro bloku) zachránit dají. Co se týče nárožního domu od Felixe Neumanna, tak jeho stav je zřejmě tak špatný, že je asi pro město ztracen. Je to velká škoda, protože za to může jenom zanedbaná údržba a lajdácký přístup vlastníka. A to nemyslím jen toho současného, ale i všechny předchozí, kteří se podíleli na devastaci domů,“ uvedla Goryczková.

Primátor Tomáš Macura na dotaz, jak hodnotí názor, že by nárožní dům mohl případně jít k zemi, reagoval slovy: „Nevím, jestli je to nějaká spekulace, která vytváří předpoklad pro budoucí úvahy majitele, ale každopádně by byla velká škoda, kdyby to zrovna tento dům odnesl. Všechny tři domy jsou významné a důležité – a my bychom měli hledat cestu, jak je zachovat pro budoucnost tohoto města.“

 
Nevěděl jsem, v jaké jsou budovy stavu, říká nový majitel

O to se snaží i současný majitel, který domy nabyl v rámci vyrovnání závazků s předchozím vlastníkem, společností Amádeus Real. „Součástí širšího vyrovnání byly i tyto domy. Nevěděl jsem, v jaké jsou situaci. Když už jsem je získal, tak se snažím udělat maximum, aby se dalo zachránit co nejvíce,“ sdělil Boboras. Od úterní veřejné debaty si sliboval krom jiného nastínění možnosti, jak do budoucna využívat domy.

Aby si tuto otázku dokázal zodpovědět, nechal už předtím krom jiného mezi Ostravany udělat dotazníkové šetření. Z dotazování podle jeho iniciátorů vyplynulo, že lidé nechápou Ostravici izolovaně, ale v kontextu okolí a také se domnívají, že na řešení situace by se mohlo a mělo podílet město.

„Spíše než obnovovat nákupní centrum se jim zdá jako vhodná myšlenka využití pro kulturní, vzdělávací a podobné veřejné účely. Nákupních center se zdá lidem v zásadě dost,“ uvedli iniciátoři dotazníkového průzkumu.Ne komerční, ale nejlépe veřejnosprávní využití budov za spolupráce s městem či třeba krajem by rád prosadil i Nikos Boboras.
Radní podali trestní oznámení

Zástupci města ale z úterní debaty odcházeli s rozporuplnými pocity. Vadilo jim, že majitel po nich chtěl názor, jak by měla být Ostravica v budoucnu využita. „Nezříkáme se účasti v debatě o tom, co by s těmi objekty mohlo být, ale impuls by měl vzejít od majitele,“ konstatoval Tomáš Macura, který na úterní veřejné debatě sice nebyl (město tam zastupovali radní David Pfleger a hlavní architekt Cyril Vltavský), ale k tématu se vyjádřil o den později na tiskové konferenci.

Poté, co Útvar hlavního architekta města v první polovině listopadu zkontroloval památkově chráněné domy a zjistil – jak uvedl Cyril Vltavský – že jsou v ještě horším stavu než před půlrokem, kdy je přebíral současný vlastník, požádalo vedení Ostravy obvodní stavební úřad, ať vyzve majitele k zajištění domů. Radní zároveň na vlastníka podali trestní oznámení kvůli podezření z toho, že se dopouští obecného ohrožení z důvodu nedbalosti. A do třetice si najali firmu, která od úterý prověřuje statiku domů.
Odkup městu? Nikdy neříkej nikdy

Práce statika potrvá několik dnů – a následně zhruba měsíc zabere vypracování stavebně technického posudku. Zatímco zástupci města už minulý týden poukazovali na to, že v krajním případě se mohou části památkově chráněných domů dokonce zřítit, šéf stavebního úřadu v Moravské Ostravě a Přívozu Jiří Kozelský v úterý před veřejnou debatou řekl: „V současné chvíli nebyly objeveny žádné konstrukce, u kterých by hrozilo bezprostřední zřícení a ohrožení lidí v jejich okolí.“

Podle zástupců obvodu už majitel domů provedl větší část z prací, které mu nařídili v nárožním domě. „Pokud se ukáže, že je nutné zajistit i další dva domy, udělám to,“ řekl Nikos Boboras.

Už dřív uvedl, že by do roka, do dvou chtěl mít jasno v tom, co s domy dál. O možné spolupráci chce jednat s krajem i městem. Jednou z možných variant, nad kterými uvažuje, je nabídka odprodeje budov Ostravě. „To si moc představit neumím, ale nikdy neříkej nikdy,“ reagoval primátor.

 

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/ostravica-se-mozna-nezachova-cela-dl3-/ostrava-zpravy.aspx?c=A141127_2119544_ostrava-zpravy_jog