Markéta Radová: Plastika Směrník v Havířově končí, nejspíš se přestěhuje do Ostravy. Zdroj: IDnes.cz, 14.3.2014

V sobotu vyprší termín, dokdy se podle rozhodnutí havířovských zastupitelů má o zpustlou a podle města neopravitelnou plastiku kdokoli přihlásit, za korunu ji koupit a odvézt. „Pokud o sochu nikdo nepožádá, necháme ji převézt do depozitáře,“ řekla mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

Dílo však má podle odborníků uměleckou hodnotu a je opravitelné. Iniciátor petice za záchranu plastiky Jakub Ivánek tvrdí, že příznivci Směrníku, konkrétně zástupci sdružení Důl architektury, ve středu odeslali na magistrát žádost o jeho převzetí. „Sdružení zajistí jen převoz díla. To by následně měli převzít zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ) a v budoucnu je umístit před nové sídlo svého ostravského pracoviště,“ sdělil Jakub Ivánek a upřesnil, že nová adresa NPÚ bude v ulici Odboje u ostravské městské nemocnice. Zdejší nové sídlo památkářů se právě upravuje.

„Ano, tato informace je pravdivá. Pakliže sdružení Důl architektury plastiku Směrník od města převezme, budeme ochotni se jí po vypořádání všech právních náležitostí ujmout,“ potvrdil ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula.

Teď zástupci Dolu architektury čekají, jak představitelé města na jejich žádost zareagují. Navrhli jim mimo jiné, ať přispějí na vyzdvižení a převoz sochy, neboť s vynaložením těchto peněz museli prý stejně počítat pro případ, že se o dílo nikdo nepřihlásí.

Zdroj:http://ostrava.idnes.cz/smernik-v-havirove-konci-zamiri-asi-do-ostravy-flf-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140314_2045241_ostrava-zpravy_jog