Markéta Radová: Prodej neprodej. Developerovi hrozí za zchátralý módní dům další pokuta. Zdroj: Idnes.cz, 9.4.2014

Když má teď nového majitele, snad se dočká opravy. Tak zareagovali zástupci ostravského magistrátu a centrálního obvodu na prodej bývalé Ostravice-Textilie, který nyní vyšel najevo. Dosavadní vlastník trojice domů, Amádeus Real, budovy prodal firmě RME Czech. Jak vyplývá z rejstříku firem, jednatelé obou společností se zřejmě znají. Dřív se „potkali“ ve struktuře firmy Erlebach. „Jsme připraveni se s novým majitelem nemovitostí setkat, protože nás zajímají jeho budoucí plány s Ostravicí. Přivítáme jakoukoli změnu, která povede k záchraně těchto památek,“ uvedl ostravský primátor Petr Kajnar. Nový majitel trojice zpustlých historických domů, z nichž dva jsou památkami, zatím neřekl, jaké má s objekty plány.
A jasné ani není, za kolik Amádeus Real domy prodal. „Po dohodě obou smluvních stran cenu sdělovat nebudeme,“ uvedl mluvčí firmy Amádeus Real Jan Piskáček.

Mluvčí Ostravy Michal Bayer připomněl, že Amádeus Real teď čelí dvěma správním řízením, jejichž možným důsledkem může být pokuta pro dnes již bývalého vlastníka domů.
V jednom případě už útvar hlavního architekta města (ÚHA) sankci 1,2 milionu korun firmě Amádeus Real za neplnění povinností vlastníka kulturní památky udělil. Loni.
Krajský úřad ale řekl, že pokuta byla udělena v rozporu s legislativou, a teď se čeká, jak rozhodne ministerstvo kultury. Další řízení s dnes už bývalým majitelem domů ÚHA zahájil tento týden. Zčásti opět kvůli neplnění povinností majitele památkově chráněných domů.

Jan Piskáček připomněl, že historické domy se firmě Amádeus Real podařilo prodat po zhruba roční intenzivní snaze najít kupce. Jak Amádeus Real tvrdí, kdyby obvod nezkomplikoval jeho záměr stavby obchodního centra u bývalé Ostravice-Textilie, začal by už loni s opravou budov.  Kvůli údajně zmařené investici se firma nyní žalobou snaží po Ostravě vymoct přes 1,5 miliardy korun. Obvod a město namítají, že nepochybily.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/prodej-neprodej-developerovi-hrozi-za-zchatraly-modni-dum-dalsi-pokuta-1nv-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140409_2054801_ostrava-zpravy_jog