Markéta Radová: Spořitelna odchází z centra Ostravy, o dům se zajímá obvodní radnice. IDnes, 15. 5. 2014

Už jen pár dnů najdete Českou spořitelnu v jejím historickém sídle na náměstí Edvarda Beneše v Ostravě. Od pondělí se banka přesouvá na Novou Karolinu. Její dům je nyní na prodej za 55 milionů. Jako nájemce o něj má zájem obvodní radnice.

Šestipodlažní budova na náměstí Edvarda Beneše patří k ostravským architektonickým skvostům. Vznikla ve třicátých letech minulého století podle návrhu architekta Karla Kotase a banka v ní působila od prvopočátku.

Teď ji Česká spořitelna opouští. V pondělí její pobočka začne fungovat na Nové Karolině.

„Stěhování vnímáme jako logický krok. Pobočky v nákupních centrech jsou našimi klienty velmi oblíbené a vyhledávané a my jim chceme být blíž,“ sdělila mluvčí České spořitelny Klára Pačesová s tím, že dosavadní prostory už nevyhovovaly ani klientům, ani zaměstnancům.
O budovu má zájem radnice

Historická budova by neměla zůstat dlouho prázdná. Od České spořitelny ji bude nejpozději koncem roku kupovat firma Real Estate Ostrava ze skupiny Passerinvest. Ta už nyní budovu nabízí k prodeji prostřednictvím realitní společnosti Naxos Ostrava.

Její zástupci ve středu uvedli, že dům je na prodej za 55 milionů korun a že už mají první zájemce.  Zároveň se objevil i vážný zájemce o pronájem, a to radnice Moravské Ostravy a Přívozu. Její představitelé už dřív avizovali, že se úřad bude nejpozději do konce srpna stěhovat z Nové radnice do některé z budov v historickém centru města.

Zástupci obvodu kvůli tomu už dříve vypsali výběrové řízení, přihlásilo se šest zájemců.
„Všech šest jsme museli vyškrtnout, protože z různých důvodů nesplnili soutěžní podmínky,“ uvedl obvodní radní Lukáš Semerák s tím, že v tuto chvíli se jeví jako nejreálnější varianta stěhování radnice právě do budovy, kde dosud sídlila Česká spořitelna.
Definitivní verdikt padne v pondělí, kdy se kvůli stěhování mimořádně sejdou obvodní zastupitelé. Podle ředitele Naxosu Miroslava Sinéra je dům zajímavý i pro investory, kteří by dbali o jeho původní ráz a adaptovali třeba někdejší bytové prostory na byty, jež by mohli pronajímat.  „Mezi budoucími nájemci mohou být i státní instituce,“ dodal Sinér.
Autor: Markéta Radová, zdroj: http://ostrava.idnes.cz/sporitelna-odchazi-z-centra-ostravy-o-dum-se-zajima-obvodni-radnice-1po-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140515_2064931_ostrava-zpravy_dar

 

kotas