Markéta Radová: Vznik městské galerie v Ostravě provází neshody města s kulturní obcí. MF Dnes, 7. 3 2013

V Ostravě se debatovalo o nové městské galerii. Diskuzi, v níž byl hlavním hostem primátor Petr Kajnar, provázela silná slova. Se způsobem, kterým město plánuje galerii zřídit, totiž nesouhlasí mnoho galeristů a umělců. Zdá se jim nevhodné, že ji město chce založit spolu s dalšími subjekty.
Způsob, jakým chce Ostrava zřídit městskou galerii, je podle mnohých v kultuře angažovaných lidí nesmyslný.

Když vše půjde dobře, měli by už za půl roku lidé zamířit do multifunkční haly Gong na první výstavu nové městské galerie.

„Úvodní expozice by měla být v Gongu v září. Co přesně vystavíme, zatím neprozradím, ale měla by to být pecka,“ řekl Petr Šnejdar, šéf sdružení Trojhalí Karolina.

S primátorem Petrem Kajnarem a jeho náměstkyní Simonou Piperkovou byl hostem pondělní veřejné debaty o vznikající městské galerii v Divadle loutek.

Na nutnost vzniku galerie, veřejnoprávní instituce, již mají mnohde v zemi, ostravští umělci či třeba galeristé upozorňují roky. K instituci, na jejíž finální podobě se teď podílí pracovní skupina, ale mají výhrady.

„To, co vzniká, není městská galerie. Nezakládá ji totiž město, jak je jinde běžné, ale sdružení právnických osob, kde má Ostrava jen čtvrtinový podíl (jedná se o sdružení Trojhalí Ostrava, pozn. red.),“ zmínila například Ilona Rozehnalová, majitelka klubu Fiducia a členka sdružení Kunsthalle.

To upozorňuje na nutnost vzniku městské galerie a tu, kterou prosazuje Ostrava, kritizuje. Vadí mu třeba, že galerie nevzniká jako příspěvková organizace města a že město – ač bude mít dění v galerii pod kontrolou třeba coby hlavní poskytovatel dotací – bude jen jedním ze čtyř členů sdružení Trojhalí Karolina spolu s krajem, společností Vítkovice a Dolní oblastí Vítkovic.

„Organizace, která je součástí velkého molochu, je ohrožena nejrůznějšími tlaky,“ řekl další člen Kunsthalle, historik architektury Martin Strakoš.

Kritikům taky vadí, že na konceptu galerie, jejž v prosinci schválili zastupitelé a který galerii umístil do Gongu a Trojhalí, se nepodíleli nezávislí experti nebo že nájem v Gongu je prý přemrštěný. Simona Piperková ale řekla, že finální cena nájmu bude teprve upřesněna.

Podle primátora je diskuse nad formou zřizovatele galerie nepodstatná. „Je jedno, jestli ji bude zřizovat příspěvková organizace či sdružení. Důležité bude, zda instituce získá podobně vysokou kvalitu, jako má dnes třeba krajský Dům umění,“ řekl Petr Kajnar.

Zástupci kulturní obce podle něj za posledních deset let nepřišli s žádným jasným a uskutečnitelným nápadem, kde a jak by mohla městská galerie vzniknout. „Do jisté míry je to selhání kulturní veřejnosti,“ řekl primátor.

„Podobné komentáře jsou nepravdivé a nesmyslné. Už v roce 2000 byla třeba v zastupitelstvu před schválením zřizovací listina příspěvkové organizace Městská galerie,“ reagoval jednatel sdružení Kunsthalle Martin Mikolášek.

 

Městská galerie
* Je to nezávislá veřejnoprávní instituce přinášející objektivní pohled na výtvarné umění.
* Městské galerie fungují mnohde v Česku, dobrými příklady jsou třeba Brno nebo Plzeň.
* Ostravská galerie má vzniknout v Gongu a Trojhalí. V červnu chce zřizovatel zastupitelům představit projekt a požádat o dotaci. Ročně dá město na provoz asi 10 milionů korun.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/ostrava-chce-mestskou-galerii-dkt-/ostrava-zpravy.aspx?c=A130307_090325_ostrava-zpravy_mav