Martin Pleva: Karolina: opět se „zuřivě“ projektuje, MS Deník, 12. 3. 2013

Forum Nová Karolina slaví rok od svého otevření. Hotovy už jsou i kancelářská budova a první bytové domy. Ostravští architekti nyní navrhují další stavby pro druhou etapu. Jaké?

Máloco budí v Ostravě tolik rozporuplných emocí jako území po bývalé koksovně Karolině. Jeden tábor lidí zdejší nové objekty zatracuje a mluví o promarněné příležitosti, ten druhý se těší z toho, jak toto místo konečně ožilo a dostalo moderní střih. Šéf tuzemské pobočky společnosti Multi Development Luboš Kočí tyto pocity lidí vnímá.

„Vím, že Ostravané nepotřebují na Karolině jen obchody, byty a kanceláře, které jsme se smluvně zavázali postavit. Rádi bychom tam proto dostali i jiné objekty jednali jsme už o různých možnostech, jako třeba o koncertní síni, vědecké knihovně nebo mezinárodní škole, nic z toho ale zatím nevyšlo. Jsme však přístupní dál mluvit s kýmkoliv o projektech, které by se na Karolinu hodily,“ konstatoval Luboš Kočí.

Na Nové Karolině zatím bylo v rámci první etapy prostavěno zhruba sedm miliard korun vyrostl kancelářský objekt, dům s více než dvěma sty byty a také dominantní obchodně zábavní centrum, které bylo otevřeno veřejnosti přesně před rokem, a tak na tento víkend chystá velké oslavy.

„Před rokem jsme na ostravský trh uvedli najednou velké množství obchodů, což v dnešní době přináší jisté nesnáze,“ vyjádřil se Martin Kubík, manažer Nové Karoliny.

„Když ten rok zhodnotíme, tak jsme ale spokojeni. Naše obchodní centrum měsíčně navštíví více než dvojnásobek až trojnásobek počtu obyvatel Ostravy, celkový obrat centra stoupá každý měsíc o 15 procent. To dokazuje, že jdeme správným směrem.“

Letos zavedou trolejbusy

V bytovém komplexu je podle manažerů nyní prodáno přes sto bytů z celkových 223. O něco hůře je na tom kancelářský objekt, kde se stále čeká na příchod velkého nájemce. Tím by měla být Česká spořitelna, která se už údajně domluvila na přesunu své ostravské centrály z objektu na náměstí Dr. E. Beneše.

„Informaci o tom, že se přesouváme na Novou Karolinu, vám bohužel potvrdit nemohu. Finální rozhodnutí ohledně pobočky České spořitelny stále ještě nepadlo,“ řekla včera Deníku mluvčí banky Klára Pačesová.

Mezi novinky, které Karolinu čekají ještě letos, patří zavedení trolejbusové dopravy. Ta by měla podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské začít zajíždět do této části centra Ostravy v červenci. Zároveň se realizuje přestavba historického Trojhalí, ze kterého se stane kryté náměstí s mnoha možnostmi využití. Zpřístupněno by mohlo být už v závěru tohoto roku.

„Považuji za skoro neuvěřitelný úspěch, že se v dnešní nelehké době podařila dokončit celá první etapa výstavby Nové Karoliny. Teď zuřivě projektujeme druhou etapu, rozjíždíme proces územního řízení, který bychom chtěli dokončit ještě letos,“ přiblížil aktuální aktivity Luboš Kočí.

Druhou etapu už navrhují

Podobu druhé etapy navrhují architekti z ostravského Projektstudia. „Chtěli jsme tentokrát někoho místního. A tito architekti jsou úplně umanutí budoucností Ostravy, chtějí do ní mluvit a ovlivňovat ji,“ vysvětlil šéf Multi Developmentu s tím, že on sám vidí Karolinu jako součást centra Ostravy, která navazuje nejen na Masarykovo náměstí, ale propojí se i s Dolní oblastí Vítkovic. A co se tedy bude v druhé etapě stavět? Doplní se stávající bytový komplex a vznikne ještě jeden samostatný dům určený pro bydlení. Dále jsou v plánu další, tentokrát menší kancelářské budovy. Celkově jde o investici ve výši zhruba dvě miliardy korun.

„Začít stavět by se mělo na jaře příštího roku a dokončení této etapy je plánováno o dva roky později. Potřebujeme mít ale předem nasmlouváno zhruba padesát procent nájemců, spekulativně do toho nepůjdeme, to v dnešní době není reálné. Každopádně s naším projektem na Karolině chceme pokračovat,“ uzavřel Luboš Kočí.

 

[Zdrojový článek s fotografiemi: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/karolina-opet-se-zurive-projektuje-20130312.html]