Martin Pleva: Zakázky Ostravy halí stín korupce. Šetří je policie, denik.cz, 7. 1. 2013
Ostrava – Devět velkých veřejných zakázek celkově za několik set milionů korun, které v nedávné době zadalo město Ostrava, chce nyní prověřit protikorupční policie. Důvod? Zřejmě zvýhodňování určitých uchazečů.
Dokonce dvakrát už musely být vedením města zrušeny, protože jejich zadání bylo podezřelé a nabídky vítězných firem až okatě cenově nevýhodné, takže hrozilo, že na ně ani nepůjdou čerpat evropské dotace. Řeč je o zakázkách na výstavbu dvou úseků cyklostezky podél řeky Ostravice, o kterých Deník informoval v závěru loňského roku.
Soutěže na zmíněné cyklostezky teď patří do balíku hned několika zakázek, o které se nyní zajímá také Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality Expozitura Ostrava. Jak vyplývá z textu žádosti odeslané na magistrát, kterou má Deník k dispozici, chtějí policisté od města získat podklady k celkem devíti projektům, a to kvůli prověřování podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a také pro zneužití pravomoci úřední osoby.
Policie nechce mluvit
„Věcí se zabýváme, více se k tomu ale nebudeme zatím vyjadřovat,“ uvedl k tématu stroze mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Otázky, které konkrétní osoby jsou ze spáchání trestného činu podezřelé, kdy bude mít policie první výsledky šetření či jaké tresty případným viníkům hrozí, nechal bez odezvy…
Město podklady pro policii ještě připravuje, k předání by mělo dojít tento týden. K prověřovaným zakázkám patří kromě cyklostezek například soutěže na nedávno dokončené Komunitní centrum v Mariánských Horách a Hulvákách, na tramvajovou zastávku u Nové Karoliny nebo na stavbu Prodloužené ulice Porážkové v centru města. Tedy stavby v celkové hodnotě pohybující se ve stovkách milionů korun.
O tom, jaký konkrétní problém při jejich zadávání či vyhodnocení mohl vzniknout, však v tuto chvíli nechtěla hovořit ani mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. „Na některé otázky je v tuto chvíli předčasné odpovídat,“ konstatovala Vojkovská.
Podklady podle jejích dalších slov připravuje k předání několik odborů magistrátu. „Vzhledem k tomu, že se jedná v případě jedné zakázky o deset šanonů, u jiné dokonce až o jednadvacet šanonů, potřebujeme pár dnů k jejich přípravě a předání. Protože se jedná o tisíce papírů, policii stejně jako v předchozích případech předáme originály, které nám vždy po přezkoumání vraceli,“ vysvětlila ještě mluvčí.