Martin Strakoš v katalogu prestižního světového bienále architektury v Benátkách
Rozhovor s ostravským historikem umění a členem našeho okrašlovacího spolku najdete v právě vydaném katalogu nejvýznamnější světové architektonické akce – Mezinárodního bienále architektury v Benátkách. Martin Strakoš v katalogu hovoří o Ostravě, zejména o socialistickém realismu a výstavbě Ostravy- Poruby. Katalog zatím vyšel pouze anglicky a je k dostání přímo na bienále v Benátkách.
Pavilon Cecoslovacchia v Benátkách bude do 23. listopadu 2014 nabízet netradiční Českou expozici, který má název 2 x 100 mil. m2 a podtitul The Collective Dream. Výstava v koncepci architekta Rema Koolhaase ukazuje architekturu obytných celků za posledních 100 let. Prostřednictvím šesti velkoformátových bannerů a pochozí mapy Československa umístěné na mírně vyvýšeném pódiu uvnitř pavilonu, kterému pro tentokrát kurátor změnil jméno na Slovacchiaceco, autoři rozvíjí několik paralelních příběhů, které se proplétají a doplňují. Tyto příběhy jsou dokumentovány ve třech rovinách – objevení, evoluce a zánik panelové prefabrikace jako konstrukční metody v Československu. Historie 12 tisícového projekčního ústavu. A individuální VS kolektivní – cesta od baťovského rodinného domku přes kolektivní výstavbu v průběhu komunismu a následný návrat k rodinnému domu.
„Konkrétně prostřednictvím axonometrických pohledů na tovární město Zlína, socialistickou Ostravu – Porubu, nový Most, bratislavské sídliště Petržalka, sídliště Ohrada v Praze a typické polistopadové satelitní městečko Jesenice vybudovaného v extravilánu obce. Ostatní bytovou výstavbu dokumentují plány 56 velkých českých, moravských a slovenských měst, natištěných na mapu Československa, která vyplňuje prakticky celý výstavní prostor pavilonu. Díky tomu, že je výstavba z let 1914 – 2014 vytištěna v kontrastní bíle barvě oproti šedivému tónu ilustrujícímu starší stavební vrstvy, si návštěvník může udělat velmi dobrou představu o tom, jak masivní výstavba byla za posledních sto let v našich zemích, alespoň co se bytů týče, realizována,” upřesňují organizátoři expozice, kterou kurátorsky zaštítil Martin Hejl ze studia Kolmo.