MCH Band připomene legendární „černé (dvoj)album“ v Ostravě a Frýdku-Místku

Mikoláš Chadima s kapelou zavítají ve dnech 19. a 20. září 2014 na severní Moravu a Slez-sko. Nejprve vystoupí MCH Band v ostravském klubu Hudební bazar, o den později opanuje podium Areálu Sokolík ve Frýdku-Místku. Na programu bude koncertní provedení pořadu Es Reut Mich F…, které se uskuteční u příležitosti 25. výročí od vydání stejnojmenného dvojalba.

Původní nahrávka výše uvedeného titulu vznikla v roce 1988. Na nosiči se poprvé objevila o rok později, tedy před 25 lety, a to na magnetofonové kazetě (C90) u Chadimova nezávislého a ilegálního vydavatelství First Records. V následujících letech dostalo dvojalbum Es Reut Mich F… vinylovou (2LP) a potažmo také CD podobu (Globus International). Za nahrávku vydanou na kompaktním disku obdržel v roce 1991 MCH Band Cenu Nadace Český hudební fond v kategorii „Album roku“. Titul vyšel také na šestidiskovém CD boxu (limitovaná edice), nazvaném MCH Band 1982-1989 (Black Point Music) ke čtvrtstoletí existence kapely v roce 2007.

Temná, frapantní hudba, plná samplovaných smyček, neotřelých rytmických figur, nezvyklých perkusí a syntetizérových podkresů, naroubovaných na rockovém základě, patřila ve své době mezi to nejlepší, co u nás vzniklo. Ponurý hudební kabát byl umocněn básněmi Ivana Wernische a tehdy východoněmeckého disidenta Jürgena Fuchse. Hlavním výrazovým prostředkem silných textů je němčina, místy je použita tzv. makarónština – zde jako směs němčiny, angličtiny a češtiny (Ivan Wernisch). Na CD byla bonusově použita předělávka skladby Papírový absolutno od undergroundové skupiny DG 307, respektive autorské dvojice Milan Hlavsa (hudba) a Pavel Zajíček (text).

Album nezaostávalo ani po výtvarné stránce, na jeho obalu symbolicky převládala černá barva, na níž se kontrastně skvěla bílá písmena. Na titulní straně se objevila mysticky působící litografie pražského německého židovského okultisty a mystika, především pak grafika a ilustrátora Hugo Steinera. Ilustrace pochází z prvního vydání románu Gustava Meyrinka Golem. S autorem se Steiner znal mj. z pražského spolku Jung-Prag.

Nadčasový opus Es Reut Mich F… patří mezi zásadní – dnes již historické – hudební počiny české i slovenské (nejen) alternativní scény. Jedná se o zlomové a určující dílo ve tvorbě Mikoláše Chadimy a jeho souboru (MCH Band), který vznikl v roce 1982 po zániku legendární skupiny Extempore. Album i jeho koncertní provedení se setkaly s nemalým ohlasem publika i kritiky, a to jak v tehdejším Československu, tak i v zahraničí.

Obnovená premiéra koncertního programu Es Reut Mich F… se konala 28. dubna 2014 v pražském klubu Vagon.

Kromě aktuální sestavy MCH Bandu (M. Chadima, I. Bierhanzel, J. Janďourek, J. Jirucha,
J. Chaluš) se v Ostravě a ve Frýdku-Místku objeví a zahrají i jeho někdejší aktéři, kteří se podíleli na vytvoření, respektive provedení titulu a pořadu Es Reut Mich F… (V. Helebrant, A. Korb, H. Schneider a M. Schneider).

Začátky obou moravskoslezských koncertů budou ve 20 hodin.
(hrb)

Odkazy:

http://www.radiocyp.cz/

http://www.sokolikfm.cz/

http://www.mchband.cz/

http://cs-cz.facebook.com/pages/MCH-Band/299100173115

IMG_0577.JPG