Metropolitní opera opět v přímém přenosu v Domě kultury města Ostravy

Pátá nejhranější opera Tosca bude přenášena v HD kvalitě do divadelního sálu Domu kultury města Ostravy v sobotu 9. listopadu od 18. 45 hodin. Pucciniho operní drama Tosca se bude vysílat v přímém přenosu z newyorské Metropolitní opery. Hlavních rolí v páté nejhranější opeře vůbec se ujali americká sopranistka Patricia Racette a slavný francouzský tenorista Roberto Alagna. Hlavní role malíře a milence Florii Toscy Maria Cavaradossiho se v Met mistrovsky zhostil přední francouzský tenorista současnosti Roberto Alagna. Jeho libý hlas se naplno a naléhavě rozeznívá v nejslavnější árii „E lucevan le stelle“ ze třetího dějství, které se odehrává na Andělském hradě v Římě. Letos padesátiletý francouzský pěvec, který koncem listopdu živě vystoupí ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, poprvé vystoupil na půdě Metropolitní opery v roce 1996 a za svou dosavadní kariéru ztvárnil více než 30 operních rolí. Mezinárodní slávu si získal jako Romeo v Covent Garden, účinkoval rovněž v La Scale nebo Opéra de Paris. Je nositelem francouzského státního vyznamenání rytíř Řádu čestné legie. 

Titulní role slavné zpěvačky Florii Toscy se po boku Alagni ujala americká sopranistka Patricia Racette, která roli Toscy „vtiskla notnou dávku vášnivé žárlivosti“ (The Huffington Post). Tosca, žena, jež trpí a nakonec umírá, je typickou hrdinkou Pucciniho oper. V minulosti zpívala stejný part řada slavných předchůdkyň. Francouzská divadelní předloha opery z pera Victoriena Sardoua byla napsána na tělo divě a „nejslavnější herečče všech dob“ Sarah Bernhardtové, známé i po sto letech z plakátů Alfonse Muchy. Melodramatická zápletka na pozadí složité politické situace a spletitých intrik poskytla jednu z vrcholných rolí po boku Enrica Carusa Emě Destinové, jejíž kariéra byla několit let spojená s newyorskou Metropolitní operou, a neméně slavnou Toscou byla v šedesátých letech Maria Callas. Patricia Racette, jež vystupovala na jevištích ve Spojených státech, Evropě i Austrálii, je považována za excelentní interpretku Verdiho a Pucciniho operních rolí. Zazářila například v Bohémě, Madama Butterfly, La Traviatě a zpívala rovněž Janáčkovu Káťu Kabanovou.   

Již od své premiéry v roce 1900 se Pucciniho opera Tosca stala oblíbenou a stálou součástí operních repertoárů. Puccini zasadil děj melodramatu do roku 1800 a jednotlivá dějství se odehrávají na třech reálných místech Říma: v kostele Sant´Andrea della Valle, ve Ville Farnese (kde dnes sídlí francouzské velvyslanectví) a na Andělském hradě. Tosca byla také předmětem filmové a televizní adaptace, v níž zpíval roli Maria Cavaradossiho Plácido Domingo. Televizní inscenace z rou 1992 se odehrávala v reálných lokacích Říma a nejen to, režie zasadila jednotlivá dějství i do odpovídající denní doby a jednotlivá dějství byla živě přenášena – ve dne i za svítání. Milovníci Pucciniho se mohou těšit v dubnu na vůbec nejhranější titul v historii Metropolitní opery, Bohému v režii uznávaného filmového a divadelního režiséra Franca Zeffirelliho.

Více informací najdete zde: http://www.kinoprenosy.cz/g–puccini–tosca—zakladni-informace-pred-prenosem–p112.html

tos