Milan Líčka: Festival kameramanů bude už popáté

Přesně řečeno jde o festival, kde se narozdíl od obvyklého oceňování režie nebo herectví hodnotí práce kameramana. Takových přehlídek je ve světě jen pár, u nás je to Mezinárodní festival Ostrava Kamera Oko. Vznikl jako jedna z aktivit při usilování o titul Evropské město kultury a naštěstí přetrval, i když to pak Ostravě nevyšlo. Letos ve dnech 27.9.-3.10. proběhne v Ostravě jeho 5.ročník, navíc s předehrou a dohrou v Praze.

Alespoň ve zkratce co festival dosud přinesl. Záslužným činem bylo odhalení pamětní desky na domě, kde před válkou žil Karel Reisz, nejslavnější filmař narozený v Ostravě. A také založení Studia Karel ve Staré Aréně. Osobnost a tvorbu Karla Reisze připomenul i loni uvedený dokument Petry Všelichové KAREL REISZ, TEN SPORTOVNÍ ŽIVOT, po jehož projekci o svém bratrovi poutavě vyprávěl devadesátiletý Pavel Reisz. Ze soutěžních filmů zmiňuji dva vítězné, NOC NAPROTI Raoula Ruize a ALMAYEROVO ŠÍLENSTVÍ Chantal Akermanové, výjimečná díla, která neměli možnost vidět ani diváci na karlovarském festivalu. V porotách se vystřídali světoví kameramani, mj. Willy Kurant, Igor Luther, Walter Lasally, Igor Luther, Nigel Walter, Peter Zeitlinger.

Zážitkem bylo zhlédnutí zatím ojedinělých uměleckých děl ve formátu 3D, jak si jej odzkoušeli takoví mistři jako Werner Herzog a Wim Wenders. Filmy JESKYNĚ ZAPOMENUTÝCH SNŮ a PINA vynikly v optimálních podmínkách projekce kina Luna.Událostí byly předpremiéry restaurovaných a digitalizovaných děl MARKETA LAZAROVÁ (doplněná výkladem odborníků) a HOŘÍ, MÁ PANENKO.

Přiznávám, že při vzniku festivalu jsem měl pochybnosti: Jaké mimořádné tituly se podaří získat, jaké osobnosti do Ostravy dostat a jak novinku přijme zdejší veřejnost? Ředitel Jakub Felcman se přitom netajil ambicemi sestavit soutěžní program z divácky náročných filmů a doplňovat jej profily světových a našich kameramanů. No a také mj. díly týkajícími se ostravských témat a filmy z ostravského studia ČT. Nakolik se to podařilo, vypovídá třeba Zvláštní uznání udělené MFF OKO roku 2012 skupinou stoupenců kritických intencí Andreje Stankoviče „Samozvanci“, a to za kvalitní dramaturgii festivalu a pomoc distribuci nejhodnotnějších současných filmů.

Letošní ročník nabídne jako obvykle krátkometrážní soutěž, oficiální sekci a sekci Encore,přehlídku současného slovenského filmu, sekce Dvacet let Lva za kameru, Hudební oko a také prezentaci rozpracovaných českých snímků Work in progress. Festival se koná opět v komorních sálech kina Art, Minikina, studia Karel ve Staré Aréně a v kině Luna, zahájeníbude v pátek 27.9. v Nových koupelnách v Dolní oblasti Vítkovic a zakončení ve čtvrtek 3.10. v multižánrovém centru Cooltour. Podrobný program lze nalézt na stránkáchhttp://filmfestivalostrava.com.

image