Milan Líčka: Šestý ročník MFF Ostrava Kamera Oko

Filmových festivalů je u nás mnoho, ale jen jeden je festival kameramanů, soustřeďující pozornost na obrazovou stránku díla. Vedle kin Art, Minikino, Luna, Vesmír, studia Karel a centra Cooltour budou projekce v Havířově a Frýdku-Místku, poprvé i v novém kině Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice, kde se uskuteční zahájení 26.9. v 19 hodin. (viz www.filmfestivalostrava.com).
Zahajovacím filmem a esem soutěže je MAPA KE HVĚZDÁM, výsledek spolupráce kameramana Petera Suschitzkého a režiséra Davida Cronenberga. Osudy hvězd a hvězdiček odrážejí pozlátko a mrazivě odcizený svět Hollywoodu, kde si peklo představují jako život bez drog. Za působivý portrét jedné z hvězd získala Julianne Moorová v Cannes Cenu za ženský herecký výkon. Tam měl úspěch také maďarský film o psech a lidech BÍLÝ BŮH (kamera Marcell Rév) a francouzské emociálně působivé komediodrama ŽÁRLIVOST (Willy Kurant). V soutěži je též izraelský příběh dvou vojaček NULOVÁ TOLERANCE (Yaron Scharf), německé SUPEREGO (Reinhold Vorschneider), jehož protihráči jsou stárnoucí psycholog a podvodníček, a katalánská HISTORKA O MOJÍ SMRTI (Jimmy Gimferrer), v níž se střetává svět Casanovy a Drákuly. Filmy budou promítány v kině Art, stejně jako pět vizuálně pozoruhodných dokumentů o architektuře a designu. Krom toho tam bude uveden soutěžní výběr pěti krátkých filmů studentů několika českých a slovenských filmových škol:
ADELAARS, NA JIŽŇÁKU, PEVNOST, PRAVOMIL, RETRIEVER.
V Minikině budou nynější i chystané distribuční tituly. Z českých to je příběh mladé ženy snažící se vymanit z beznaděje CESTA VEN (kamera Štěpán Kučera) a lyrické podobenství o první lásce MARIA STOCK (Jan Skriečka), dále polský retro příběh novicky IDA (R. Lenczewski, L.Zal), francouzský thriller o rodinných tajemstvích PARCHANTI SPÍ DOBŘE (Agnès Godardová), italská komedie ZORAN, MŮJ SYNOVEC IDIOT (Ferran Paredes), americko-francouzská parodie na policisty FÍZLOVÉ, HAJZLOVÉ (Quentin Dupieux), venezuelský snímek o chlapci ze slumu PŘÍŠERNÉ VLASY (Micaela Cajahuaringaová). Vizuálně výrazným, atraktivním příběhem ze světa upírů je koprodukční dílo PŘEŽIJÍ JEN MILENI (Yorick Le Saux).
Kino Luna uvede výsledek spolupráce kameramana Manuela A. Clara a Larse von Triera v malém profilu zahrnujícím filmy MELANCHOLIE a oba díly NYMFOMANKY v delší, režisérské verzi. Pro fanoušky sci-fi je připraven maratón filmů ze série X-MEN, projekce se uskuteční v kině Vesmír a v novém ostravském kině vybaveném rozlišením obrazu 4K – v kině Světa techniky.
Hlavní festivalová pocta je věnována kameramanu a režisérovi Karlu Slachovi, jenž proslul jako spolupracovník Karla Vachka a řady českých i slovenských filmových tvůrců.
Pomyslnou tečkou za letošním ročníkem festivalu bude FILMOVÁ PROCHÁZKA AREÁLEM DOLNÍCH VÍTKOVIC, která se uskuteční ve foyeru Velkého světa techniky dne 2.10. ve 20 hodin.
(Z loňského ročníku na mne nejvíce zapůsobil film JIMMY P., s překvapivě pojatým, sugestivním herectvím Benicia del Tora. Artcam jej chystá do kin od 4. prosince. Konečně!)

IMG_0588.JPG