Milovníci umění odvezli z Havířova sochu Směrník. Zachránili ji tak před demolicí. Zdroj: Český rozhlas Ostrava

Havířovem v pátek projelo nákladní auto s neobvyklým nákladem – mnohatunovou sochou Směrník. Radnice ji chtěla zbourat, skupina nadšenců se ale rozhodla dílo zachránit a přestěhovat. Nebyla to jednoduchá práce.

Restaurátor Tomáš Skalík pilou upravuje dřevěné trámy a zatlouká potřebné klíny. Vrstvami dřeva chce zajistit prostřední krček sochy proti poškození. „Vypadá to dobře. Tady ještě vložíme tenký klínek a ta strana bude hotová,“ ukazuje.

Všechno pevně jistí popruhy a lana. „Musíme sochu nejdříve zajistit proti pádu po přeřezání základu,“ vysvětluje Skalík.

Než začnou jeho kolegové řezat podstavec sochy, nesmí se Směrník pohnout ani o milimetr. „Každý popruh utáhne pět tun a socha váží asi šest, takže když dáme dva nebo tři, tak by to mělo jít,“ dodává restaurátor.

Po desítkách minut už sochu pevně drží rameno jeřábu. Na řadu přicházejí řezači, kteří diamantovým kotoučem přeříznou beton jak chleba.

Někteří pamětníci se stěhováním sochy nesouhlasí. „Je to škoda, patří to k Havířovu,“ říká starší paní. Kromě desítek kolemjdoucích sleduje řezání železobetonového Směrníku i Michal Zezula z Národního památkového ústavu v Ostravě. Se sochou má velké plány.

„Mně se ta socha líbí. Je to abstraktní. Máme budovu, která je kulturní památkou moderní architektury. Má novodobou přístavbu, takže si myslíme, že v tom prostředí je ta instalace docela vhodná a mohlo by to tam fungovat,“ uvažuje.

Socha Směrník teď zůstane dočasně v areálu ostravského Dolu Michal. Dříve než ji památkáři postaví před své opravené sídlo, počítají navíc s její renovací.

image