Moravskoslezský kraj nebude moci zaplatit vybudování vědecké knihovny v Dolní oblasti Vítkovice z evropské dotace. Proti navrženému objektu mezi vysokými pecemi jsou i památkáři. Zdroj: Petra Sasínová, Český rozhlas Ostrava, 22. 5. 2016

Preferovaná varianta Moravskoslezského kraje postavit vědeckou knihovnu v ostravské Dolní oblasti už není příliš reálná. Vedení hejtmanství potvrdilo, že padla možnost zaplatit ji z evropské dotace. Také památkáři se shodli, že navržený objekt by příliš narušil panorama průmyslové památky. Kraj nevylučuje, že je možný návrat k původně vybrané takzvané Černé kostce.
Z další debaty o vědecké knihovně vyplynulo, že plán kraje vybudovat ji mezi vysokými pecemi v Dolní oblasti Vítkovice má zásadní limit. Náměstek hejtmana pro kulturu Svatomír Recman (KSČM) potvrdil, že z Evropské dotace ji nepostaví.

„Možnost evropských dotací skončila v dubnu 2015, kdy Evropská komise rozhodla, že finanční prostředky sice na revitalizaci národních kulturních památek půjdou, ale stanovila limity. Celý projekt nesmí být dražší než pět milionů eur a tím pádem není reálné postavit vědeckou knihovnu za tuto částku,“ vysvětluje Recman.

Navíc studie architekta Josefa Pleskota se nelíbí památkářům. „Vědecká rada záměr odmítla, protože je to příliš tvrdé a příliš vysoké, příliš to narušuje panorama, které je pro Ostravu typické a už svým způsobem ikonické, a je předmětem ochrany,“ vysvětluje ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Stavba knihovny se připravuje přes deset let. Původně to měla být takzvaná Černá kostka. Kraj ji ale odmítl postavit s odůvodněním, že přišel o státní dotaci. Pak dostal nabídku z Dolní oblasti Vítkovice. Hejtmanství tvrdilo, že to bude úsporné řešení. Podle architekty Mileny Vitoulové to tak není.

„Podle mých výpočtů vychází Černá kostka na 730 milionů a knihovna v Dolní oblasti 980 milionů. A to je ta úsporná varianta. Je možné tam pozvat soudního znalce,“ říká Vitoulová.

Příprava Černé kostky už stála desítky milionů korun. Komora architektů žádá, aby se postavila. „Byla uspořádaná skvělá architektonická soutěž, kterou vyhrál špičkový tým. Dům je na správném místě a je krásný,“ vysvětluje urbanista Jan Jehlík.

Účastnici veřejné debaty Dagmar Smejkalové se líbí hlavně umístění stavby. „Mi se líbí Černá kostka a to místo daleko víc než Dolní Vítkovice, protože Dolní Vítkovice jsou úžasné, ale mají plnit trošinku jinou funkci,“ dodává Smejkalová.

I když Svatomír Recman dosud tvrdil, že s Černou kostkou je konec, teď připouští, že by se k ní kraj mohl ještě vrátit.

„Myslím, že jsou otevřeny všechny možnosti včetně Černé kostky z úsporné varianty. My v této chvíli začínáme vlastně znovu od nuly, protože nic není rozhodnuto,“ uzavírá Recman.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/planovana-stavba-krajske-vedecke-knihovny-v-dolni-oblasti-vitkovice-je-ohrozena–1615757