Moravskoslezský kraj nechá aktualizovat projekt Černé kostky. Zdroj: ČTK, 29.1.2019

Ostrava – Moravskoslezský kraj nechá aktualizovat projektovou dokumentaci novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny nazvanou Černá kostka. Projekt vítězného návrhu z architektonické soutěže z roku 2004 upraví jeho autoři, architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. Zakázku za 50 milionů korun bude financovat kraj ze svého rozpočtu. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). Knihovna za 1,350 miliardy korun by se mohla otevřít v roce 2023.

Vědecká knihovna od svého vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících najatých prostorách Nové radnice na Prokešově náměstí v Ostravě. Projekt Černé kostky se kvůli vysokým nákladům nikdy neuskutečnil, kraj se později rozhodl od projektu upustit a hovořilo se i o možném umístění novostavby do Národní kulturní památky Dolní oblasti Vítkovice. Nynější vedení kraje se ale nakonec k Černé kostce vrátilo.

Projekt je ale potřeba aktualizovat. Navenek by sice budova měla vypadat tak, jak ji architekti navrhli, změní se ale interiér, který bude vyhovovat aktuálním požadavkům knihovny a současným moderním trendům. „Rada Moravskoslezského kraje dnes schválila zakázku na aktualizaci projektové dokumentace, která je nezbytně nutná pro územní rozhodnutí a nové stavební povolení,“ uvedl Curylo. Přepracování projektu je podle něj tak finančně náročné proto, že se fakticky z 80 procent vytváří projekt zcela nový.

V březnu by se krajští zastupitelé měli seznámit s novou studií. Pokud projekt podpoří, bude se na něm dále pracovat. Přípravy by měly skončit v létě 2020 a ještě na podzim by kraj začal hledat zhotovitele stavby. Samotná výstavba by mohla začít na jaře 2021 a trvat by měla přibližně dva roky. Podle dřívější dohody by zhruba 800 milionů korun měl zaplatit stát, dalších 400 milionů korun kraj a 150 milionů korun město Ostrava.

Novinkou je i výstavba parkovacího domu, který by se měl kvůli knihovně budovat. Podzemní parkování pod knihovnou sice zůstane zachováno, ale vybudovat by se měl i nový parkovací dům pro zhruba 600 až 700 automobilů, který by měl kompenzovat výpadek parkovacích míst vzniklý výstavbou Černé kostky. Parkovací dům by podle Curyla hradil kraj spolu s městem a případně nějakým soukromým investorem.

Zdroj: https://www.archiweb.cz/n/domaci/moravskoslezsky-kraj-necha-aktualizovat-projekt-cerne-kostky