Na věž Nové radnice mimořádně po schodišti

Na vrchol nejvyšší vyhlídkové radniční věže v České republice, která je součástí Nové radnice v Ostravě, budou zájemci moci v sobotu vystoupat i po schodech. Výjimečně se totiž otevře schodiště v útrobách věže, které se veřejnosti zpřístupňuje jen dvakrát do roka. Součástí akce Po schodech na věž bude odborný výklad o historii stavby, řekla ČTK vedoucí průvodcovské činnosti Ostravského informačního servisu Sylva Burgertová.

„Návštěvníci, kteří ten den přijdou, se budou samozřejmě moci rozhodnout, zda se nahoru nechají vyvézt výtahem nebo se s průvodcem podívají do tajuplných vnitřních prostor věže. Krom výšlapu po 292 schodech se mohou těšit také na vyprávění o historii stavby včetně technických zajímavostí o věži,“ řekl průvodce Jiří Šimon.

Návštěvníci podle něj uvidí například 16 šroubů, které drží 155 tun vážící věž. „Součástí výkladu bude také vyprávění o peripetiích, jež provázely výstavbu budovy, jaké byly jiné varianty výstavby Nové radnice, kde měla původně stát nebo jak měla vlastně vyhlídková věž původně vypadat. Stačilo málo a věž mohla být daleko menší,“ podotkl Šimon.

Nová radnice je od svého vzniku největší radnicí v zemi, ochoz její věže ve výšce 72 metrů je přístupný veřejnosti jako rozhledna a patří k vyhledávaným turistickým atrakcím. Celá věž dosahuje výše 85,6 metru a patří k dominantám krajského města.

Radniční budova v těsné blízkosti centra města je vybudovaná ve funkcionalistickém stylu podle návrhu brněnského architekta Vladimíra Fischera, který doplnili stavitelé František Kolář a Jan Rubý.

Čtyřposchoďová budova s navazujícími třípatrovými křídly a vyhlídkovou věží z ocelové konstrukce byla vybudována v letech 1925 až 1930. Průčelí radnice zdobí čtyři bronzové sochy, které symbolizují hornictví, obchod, vědu a hutnictví.

V 90. letech 20. století byla velká část budovy radnice rekonstruována. Některé reprezentativní místnosti si však dodnes zachovaly původní charakter, například síň městské rady a pracovna primátora. „Velkoryse projektované prostory ostravské radnice se dodnes těší pozornosti domácích i zahraničních architektů,“ připomněla Burgertová.

Prohlídky se v sobotu 19. dubna konají od 09:00 do 17:00, vždy v půlhodinových intervalech. Dospělí za vstup zaplatí 50 korun, děti 40.

Zdroj: ČTK
image