Na zdech dolu Hlubina vznikají velkoformátové malby

Do atraktivního prostředí ostravského dolu Hlubina přichází aktuální umělecká forma – fasády domů pokrývají velkoformátové malby.Díky vítězství v celorepublikovém projektu Dulux Let´s Colour se bude od 31. října do 3. listopadu 2013 malovat přímo v sousedství historické těžní věže a na budoucím náměstí uměleckého a vzdělávacího centra Provoz Hlubina.Omšelá fasáda přístavby historické budovy těžního stroje se promění v malířské plátno. Malbu o rozměrech až dvou set čtverečních metrů budou umělci nanášet z hydraulické plošiny. „Provoz Hlubina se stal jasným vítězem projektu Dulux Let´s Colour v kategorii sídel nad sto tisíc obyvatel a my jsme moc rádi, že desítkami litrů barev pomůžeme při realizaci tohoto zajímavého uměleckého počinu,“ říká Zuzana Pavlů, koordinátorka projektu ze společnosti AkzoNobel.

Autoři malby Artur Magrot a Alessandra Svátek, kteří se svým návrhem vyhráli soutěž, popisují svůj záměr takto:“Představuje postupnou přeměnu těžkého a zemitého uhlí v lehkost a čistotu nočního motýla. Transformace je jeden z hlavních rysů charakteristických pro místa, kde vznikly doly jako Hlubina. Proces změny tropických slatin v uhlí, přes těžbu až k postupné revitalizaci prostředí v důsledku zavření dolu nás přivedl k této myšlence“. Takzvaný mural je forma umění ve veřejném prostoru, která je součástí rodiny streeartového umění. V současné době takto „rozkvétají“ zdi budov v mnoha světových městech. Součástí realizace MURALU bude také další pokračování ve výmalbě podchodů při tramvajové zastávce Důl Hlubina. Provoz Hlubina už dva roky opatřuje malbami okolí dolu Hlubina. Zchátralou zeď u Místecké ulice oživil folklorní motiv, neutěšený podchod od tramvajových zastávek Důl Hlubina se proměnil v živou galerii aktuálního streetartu.

Pětidenní malování v pátek 1.11.2013 doplní párty v Nových koupelnách Dolu Hlubina.
Od 19:00 se prostory rozezní v rytmu elektronických beatů v podání šesti zkušených ostravských DJ´s a rozzáří je živé videoprojekce.

Zdroj:
https://www.facebook.com/events/656995994334219/?ref=22

image