Národní divadlo moravskoslezské uvede další operní hit 20. století – operu Ohnivý anděl

Operní událostí roku 2015 by v Ostravě  měla být premiéra další z řady operních hitů 20.století, kterou uvede Národní divadlo moravskoslezské.  Opera Ohnivý anděl Sergeje Prokofjeva, která se stále častěji objevuje na repertoáru významných operních domů po celém světě, bude v Ostravě uvedena poprvé, a jedná se o teprve třetí uvedení u nás.  Fascinující operní mystérium  Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl o rytíři Ruprechtovi a démony posedlé dívce Renatě je operou o pěti jednáních z roku 1928 s libretem podle stejnojmenného románu Valerije Brjusova z roku 1908. Divadlo uvede hudební nastudování Roberta Jindry v ruském originále s českými titulky. Premiéry opery se konají 26. a 28. února 2015 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Ohnivý anděl je co do volby hudebních prostředků vedle Hráče nejmodernější Prokofjevovou operou, která vznikla jako kontrast k rozmarné Lásce ke třem pomerančům. Skladatel byl fascinován románem symbolisty Valerije Brjusova, a to zejména jeho geniálním spojením historické mystifikace se skutečnou historií. Děj opery je koncentrován k postavě Renaty, na přesně volených místech jsou vsunuty epizody s historickou postavou Agrippy z Nettesheimu (bílý mág), Renatino setkání s domnělým vtělením její vidiny hrabětem Heinrichem a scéna Fausta s Mefistem (černý mág). Ruprechtovo vyprávění graduje až ke konečnému vzplanutí hranice, na níž Renata  před očima bezmocného Ruprechta umírá.

U příležitosti uvedení opery se budou konat také dvě debaty:

24. 2. 2015 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia RUSKÝ SYMBOLISMUS A VALERIJ BRJUSOV

O literární a duchovní krajině ruského symbolizmu, spisovateli Valeriji Brjusovovi a nejen o jeho románu Ohnivý anděl budou debatovat docent Jan Vorel, pedagog Filozofické fakulty Ostravské univerzity, a ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil.

10.3.2015 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia SERGEJ PROKOFJEV – OSUD A DRAMA

O pozoruhodném hudebním díle, podivuhodných osudech a nejen jevištních dramatech Sergeje Prokofjeva budou debatovat muzikolog Jan Špaček, pedagog Masarykovy univerzity v Brně, muzikolog a ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla a ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil.

OHNIVY_ANDEL_1.QXD:GOTT_PLAKAT_A1.QXD