Národní divadlo moravskoslezské uvede Janáčkovu operu Výlety páně Broučkovy

Premiéry opery, která vznikla podle dvou satirických románů Svatopluka Čecha a která se po padesáti pěti letech vrací na ostravské jeviště, uvádí Národní divadlo moravskoslezské 16. a 18. října 2014 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.
První operní premiérou této sezóny společně s diváky divadlo oslaví 160. výročí narození Leoše Janáčka. Jeho tvorba dnes patří do klenotnice světové kultury a všeobecnému ohlasu se těší zejména jeho opusy operní. Výletům páně Broučkovým byly předlohou oblíbené satirické romány Svatopluka Čecha (1846–1908) Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (1888) a Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (1889). Zobrazovaly české měšťáctví a směšnosti prázdného intelektuálství. Janáčka na nich upoutala hlavní postava pana domácího, který rozumí všemu a nezná nic a který je se svým úsudkem vždy hotov. Jeho zájmu ale neunikla také řada dalších typů karikujících představitele tehdejšího „vyššího“ světa.

Operou se zabýval v průběhu let 1908–1917. Kompozice postupovala pomalu, zejména proto, že bylo nutno svádět úporný zápas o dramatický tvar a jazyk libreta. Mezitím také vypukla světová válka a zvlášť aktuální se stal druhý díl Čechovy satiry. Výlety páně Broučkovy měly nakonec světovou premiéru 23. dubna 1920 – jako jediné Janáčkovo operní dílo – na scéně Národního divadla v Praze.

V Ostravě nyní dílo zazní pod taktovkou hudebního ředitele opery NDM Roberta Jindry. Inscenaci vytvořilo režijní duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) společně se scénografem Jakubem Kopeckým, kostýmní výtvarnicí Simonou Rybákovou, choreografem Janem Kodetem a sbormistrem Jurijem Galatenkem. Režijní duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) za svou tvorbu získali mnoho cen, z nichž jsou nejvýznamnější Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě 2007 a Cena diváků (tamtéž 2007 a 2008), Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky. Nominace na Total Theatre Aword za inscenaci Placky na festivalu ve skotském Edinburghu. Třikrát byli nominováni na Talent roku Ceny Alfréda Radoka a v roce 2010 za inscenaci La Putyka na Inscenaci roku Ceny Alfréda Radoka. Několikrát byli také nominováni na Cenu Sazky a Divadelních novin.

V hlavních rolích se představí Arnold Bezuyen / Jorge Garza, Agnieszka Bochenek-Osiecka / Jana Sibera, Jérôme Billy / Adam Zdunikowski, Martin Gurbal´ / František Zahradníček, Alexandr Beň / Peter Mazalán, Ivan Kusnjer / Svatopluk Sem a další.

IMG_0644.JPG