Netradiční bezručovská výstava v Ostravském muzeu

Vážený Ještěre, drahý Petře Bezruči! Takto začíná jeden z mnoha stovek dopisů, kterými příznivci zaplavovali slezského básníka v době jeho devadesátin v září 1957. Radost mu taková korespondence nečinila, přesto všem poctivě odpověděl. Přezdívka starý ještěr se však objevila mnohem dříve. A postupně k ní vznikala také různá zobrazení. Chcete-li se dovědět, proč byl Petr Bezruč takto titulován, přijďte se podívat od 2. května do 31. srpna 2013 do Ostravského muzea. Budete mít možnost prohlédnout si vyobrazení básníka coby ještěra v desítkách kreseb, tisků, karikatur, exlibris, obrazů, publikací, razítek, knižních ilustrací, komiksů, pohlednic (mezi nimi se např. objevuje i ještěr klubající se z velikonočního vajíčka…), ale uvidíte také plastická provedení tohoto záhadného zpodobování z kovu, keramiky a plastu. Autory prací jsou např. známí výtvarníci Karel Otáhal, Jan Tříska, Vlasta Ambrožová, Antonín Kameník, Jožka Baruch, J. Olšák, J. Vodrážka, J. Weiser, Arnošt Hrabal, Karel a Dana Štěrbovi a další, ale rovněž amatérští nadšenci a přátelé Petra Bezruče. Většina vystavených artefaktů pochází ze sbírky Literární památky prostějovského muzea. Výstava je doplněna publikacemi s vyobrazením ještěra z knihovny Ostravského muzea. Mnohé Vás překvapí svou nápaditostí a barevností, jiné zas prostou jednoduchostí. Petr Bezruč sám značku stylizovaného malého ještěra používal někdy místo svého podpisu.

 Výstava, která se nachází ve dvou místnostech v přízemí Ostravského muzea, je doplněna instalací knížek týkajících se díla a osobnosti Petra Bezruče ve starobylé skříňové Prokešově knihovně v prvním patře budovy.

 Autorka výstavy:   PhDr. Marie Dokoupilová, historička, Muzeum Prostějovska

Kurátorka výstavy:    Mgr. Markéta Palowská, etnografka, Ostravské muzeum

Odborná spolupráce:     Mgr. Kateřina Barcuchová, historička, Ostravské muzeum, Mgr. Jitka Šmehlíková, knihovnice, Ostravské muzeum

Instalace:    Markéta Jarešová, Pavla Vlková, Břetislav Gebauer