Nová moravskoslezská koalice chce oprášit projekt Černé kostky, zdroj: ČTK 18.10.2016

Ostrava 18. října (ČTK) – Nová koalice ANO, ODS a KDU-ČSL v Moravskoslezském kraji chce oprášit projekt Černé kostky v Ostravě, tedy stavby Moravskoslezské vědecké knihovny za zhruba miliardu korun. ČTK to dnes řekl budoucí hejtman Ivo Vondrák (za ANO). Knihovna funguje desítky let v provizorních podmínkách. Projekt už byl připraven v roce 2009, ale vedení kraje v čele s hejtmanem Jaroslavem Palasem (dříve ČSSD) tehdy peníze z Evropské unie určené na knihovnu použilo na jiné projekty. Pak i vláda zrušila přislíbenou dotaci.
Černá kostka, stavba s černým skleněným pláštěm, připomínajícím uhelnou briketu, by měla vyrůst na pozemku naproti Domu kultury města Ostravy. „Předpokládáme, že tento projekt znovu otevřeme,“ napsal k Černé kostce Vondrák na svém twitterovém účtu.
Shodu chce najít i s vedením ostravského magistrátu, který řídí primátor Tomáš Macura (ANO). Vondrák plánuje společná jednání krajské a městské rady. Na nich by takové projekty chtěl probírat. „Měli bychom projekty jako je projekt Černé kostky společně podpořit,“ řekl Vondrák ČTK.
Vondrák osobně projekt vědecké knihovny považuje za hodně důležitý. „Je škoda, že se ho dosud nepodařilo zrealizovat. Ostrava je dnes univerzitním městem. Desetinu obyvatel tvoří studenti. Myslím si, že vědecké knihovny jsou něco, co je centrem nejen vědy ale i kultury,“ řekl.
Moravskoslezská vědecká knihovna působí již více než 60 let v provizoriu. Od svého založení v roce 1951 sídlí v pronajatých prostorách Nové radnice v Ostravě. Instituce spravuje přes milion svazků, které jsou vinou neexistence odpovídajícího sídla umístěny na pěti místech Ostravy, což není z provozního hlediska příliš ekonomické. Některé budovy jsou navíc nevyhovující a knižní fond v nich chátrá.
Původně měla nová budova, Černá kostka, stát naproti Domu kultury. V roce 2009 ale od projektu kraj ustoupil, což vyvolalo nesouhlas části odborné i laické veřejnosti. Později se začalo hovořit o tom, že knihovna vznikne v areálu industriální památky Dolních Vítkovic. Končící hejtman Miroslav Novák (ČSSD) záměr loni představil ministrovi kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL). Ten projekt označil hodný 21. století. Proti postupu hejtmanství se ale znovu ozvala odborná veřejnost, které se nelíbí například, že by knihovna byla na pozemku soukromé firmy.
Podle odborníků by navíc knihovna měla být umístěna blíže centru města, aby se zastavilo jeho vylidňování. „Toto rozhodně neodpovídá projektu 21. století. Navíc v dnešní době by takové projekty neměly vznikat bez architektonické soutěže. Což by v tomto případě tak nebylo,“ řekla ČTK členka Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu Ilona Rozehnalová.
Nynější změnu kursu ona i další zastánci Černé kostky uvítali. „Považuji to za velmi rozumné. Černá kostka je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak knihovnu, o kterou usilujeme už 12 let, postavit. Projekt je hotový. Stačí obnovit stavební povolení a zajistit financování,“ řekla.

cerna-kostka