Nová naděje pro Černou kostku. Zdroj: TZ Statutárního města Ostravy

 Černá kostka, moderní budova, ve které bude sídlit Moravskoslezská vědecká knihovna, má po letech novou šanci na realizaci. Definitivně o tom v březnu rozhodnou krajští zastupitelé. Město Ostrava i Moravskoslezský kraj na výstavbu přispějí shodně 150 miliony korun, většina potřebných financí by mela pocházet z dotací, například od ministerstva kultury.

Původní plány vytvořilo před čtrnácti lety brněnský architektonický ateliér Kuba & Pilař. Co se týká vnějšího vzhledu, měl by zůstat z velké části zachován, včetně vodní plochy okolo, úprav se dočká zejména interiér. Návrh úprav stavebního plánu dodají pracovníci Moravskoslezské vědecké knihovny do února. Upřesnění se dočká umístění studovny, noční studovny či literární kavárny.
Primátor Tomáš Macura připomněl, že město jako spoluinvestor hodlá do projektu během realizace vstupovat, Ostrava si pohlídá zejména dostatečný počet parkovacích míst v podzemí objektu. Pokud by vše postupovalo ideálně, vyřízení nutných povolení pro Černou kostku potrvá asi rok a půl. Samotná stavba by mohla být zahájena v roce 2020.