Nový festival pouličního divadla Cirkulum tento víkend v Porubě

Na porubské Hlavní třídě a v přilehlém okolí se od 10. do 12. června uskuteční první ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla v Ostravě Cirkulum. Návštěvníci se mohou těšit na netradiční zážitky a originální vystoupení v podání desítek špičkových umělců a artistů nejen z Česka, ale i z USA, Kanady, Německa, Thajska či Nového Zélandu. Většina představení bude přitom veřejnosti přístupná zdarma. „Festival jsme úmyslně umístili do samého srdce Ostravy-Poruby – městské památkové zóny, aby tak navázal na místní tradici pouličního umění z minulého století. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, většina představení přitom bude veřejnosti volně přístupná,“ uvádí umělecký ředitel festivalu Václav Pokorný s tím, že by byl rád, kdyby se obyvatelé zapojili do programové části a společně s umělci vytvořili na Hlavní třídě obdobu legendárního bulváru La Rambla v Barceloně. Ten je dodnes považován za jedno z hlavních míst světového pouličního umění.

A co by si návštěvníci rozhodně neměli nechat ujít? „Už samotné zahájení festivalu bude pro návštěvníky neopakovatelný zážitek. V pátek večer od 21.45 hodin na ně čeká jedinečná večerní galashow na Alšově náměstí v Porubě. Budou svědky nejdelšího highline přechodu světového rekordmana v provazochodectví Dannyho Menšíka. Celou performance, v níž se bude kromě akrobacie a tance prolínat také hra světel a světelných projekcí na okolní budovy, bude doprovázet hudebnice a ostravská rodačka Terezie Kovalová,“ láká na páteční večer Václav Pokorný. „To nejlepší čeká diváky na hlavní festivalové scéně, která vyroste na samém vrcholu Hlavní třídy – v prostorách Nové auly VŠB-TU Ostrava. Zde bude zlatým hřebem programu představení významných zahraničních souborů, jako je soubor The Black Blues Brothers, který k nám přijede až z Keni a předvede akrobatickou show s ohnivými efekty. Dále komediálně laděné vystoupení kanadsko-amerického uskupení Strange Comedy, které vytvořili umělci světoznámého Cirque Du Soleil,“ uvádí Pokorný. Na kruhovém objezdu na Hlavní třídě vyroste Cirkulum scéna. Zde vystoupí na desetimetrové konstrukci německý soubor Circus unARTiq, který získal mnoho světových ocenění v oblasti vzdušné akrobacie. Mezi velkým kruhovým objezdem a VŠB-TU Ostrava budou lidi bavit žongléři, akrobaté, chůdaři, hudebníci, malíři a další pouliční umělci.

Jak připomíná Filip Gavlas z týmu organizátorů, obdobná akce jako Cirkulum se v České republice koná pouze v Praze, jmenuje se Letní Letná. „Cílem je, aby lidé zůstali v úžasu,“ říká o Cirkulumu s úsměvem Gavlas. Místostarostka městského obvodu Poruba Zuzana Bajgarová říká, že projekt místní radnici velmi zaujal a proto se ho rozhodla podpořit. „Porubané milují Hlavní třídu a sorelu,“ uvádí místostarostka. Po dobu festivalu bude uzavřena část Hlavní třídy pro automobilovou dopravu. Připraveny jsou objízdné trasy.

Všechna festivalová představení jsou zároveň českou premiérou a jsou sestavena tak, aby si přišli na své návštěvníci všech věkových kategorií. Vstup na představení pod širým nebem jsou zdarma, na představení v prostorách Nové auly VŠB-TU Ostrava je nutné si zakoupit vstupenku. Cirkulum má také doprovodný program. Ten zahrnuje kupříkladu galerii pod širým nebem, knihovnu, bleší trh, design market, výtvarné workshopy, letní kino před budovou VŠB-TU, cirkusový koutek Nadace ČEZ s velkým cirkusovým šapitó a mnoho dalšího.

Zdroj: http://www.ostravainfo.cz/10.–12.-cervna-poruba-ozije-novym-cirkusem.-cirkulum-poprve