Okrašlovací spolek připomenul první transport Židů a vypálenou synagogu. Zdroj: portál www. ceskatelevize.cz, 24. 10. 2013

Ostrava – Na místě vypálené synagogy v Ostravě-Vítkovicích vytvořil Okrašlovací spolek za krásnou Ostravu dočasný pomník, který připomíná, že před sedmdesáti čtyřmi roky vyjel z Ostravy první evropský transport Židů. Nacisté hnali Židy do Niska nad Sanem ve východním Polsku, aby sami pro sebe postavili tábor. Museli přitom hradit suroviny a dokonce i jednotky SS, které je hlídaly. Odjelo tam asi tisíc mužů, většina z nich tento nebo další koncentrační tábory nepřežila.

Členové Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu vytvořili z kamenů pomník připomínající vypálenou synagogu a první evropský deportační transport Židů.

Členové Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu vytvořili z kamenů pomník připomínající vypálenou synagogu a první evropský deportační transport Židů.

„Rozhodli jsme se, že tuto událost připomene okrášlením místa, na kterém stávala vítkovická synagoga. Byla první v Ostravě, kterou nacisti vypálili,“ řekla předsedkyně okrašlovacího spolku a majitelka Antikvariátu a klubu Fiducia Ilona Rozehnalová.

Na místě synagogy je už od roku 1941 školní hřiště. Členové spolku tam vytvořili z kamenů posbíraných symbolicky na šesti místech, podstatných pro historii Ostravy, pomník ve tvaru zmenšeného půdorysu synagogy. „Akademický malíř Karol Hercík pak vložil do půdorysu repliku původní kachle vítkovického templu. Ten připomíná i pamětní cedule s fotografiemi a krátkým textem,“ doplnila Ilona Rozehnalová.

Součástí okrašlovacího happeningu byl i program uvnitř Střední odborné školy AHOL, která v současné době hřiště užívá. „Studentům jsme promítli krátký dokument posluchačů Audiovizuální tvorby Slezské univerzity a režisérky Kláry Řezníčkové Holocaust v životě Luďka Eliáše. Přímo s ním a také s Dagmar Čechovou, která zažila vypálení vítkovické synagogy coby sedmiletá dívka, pak studenti školy mohli besedovat. Celou akci uzavřela vernisáž výstavy Ostravské synagogy, která představuje historii a současnost ostravských templů na kresbách Hany Slaninové, vnučky současné předsedkyně ostravské Židovské obce,“ upřesnila členka okrašlovacího spolku a publicistka Monika Horsáková.

Dočasný pomník ve tvaru zmenšeného půdorysu vypálené synagogy připomíná začátek holocoustu v Ostravě

Dočasný pomník ve tvaru zmenšeného půdorysu vypálené synagogy připomíná začátek holocoustu v Ostravě

Vítkovická synagoga, kterou navrhl slavný ostravský architekt Felix Neumann, byla vysvěcena v září 1911, stála ale jen 28 let. Fašisté ji v květnu 1939 vypálili. V následujících červnových dnech zničili další ostravské synagogy, o jejichž existenci většina Ostravanů nic neví. Místa, kde stály, nejsou dodnes označena.

Mizely synagogy i lidé, kteří se v nich modlili. 18. října 1939 vyjel z Ostravy první evropský transport, kterým si chtěli fašisté vyzkoušet budoucí běžnou praxi. Chtěli si ověřit, jak dlouhé mají být vlaky s Židy, jak postavit tábor a podobně. Do Niska nad Sanem vypravili pod vedením Adolfa Eichmanna šest transportů z Ostravy, Vídně a Katovic.

Smutný osud potkal i jinou významnou ostravskou stavbu Felixe Neumanna – Německý dům. Ten padl za oběť při bombardování Ostravy.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/247471-okraslovaci-spolek-pripomenul-prvni-transport-zidu-a-vypalenou-synagogu/