Okrašlovací spolek se chystá na první akci, Michaela Máchová, Česká televize 19.5.2013

Nově ustavený ostravský Okrašlovací spolek se chystá na první akci. Tou bude okrášlení pamětní desky mlýna na dnešní Mlýnské ulici. O víkendu si pro jistotu „nanečisto“ vyzkoušel odstraňování sprejů.
„V úterý 21. května pomníček očistíme od výtvorů sprejerů a na místě u mlýna osadíme zahrádku. Dále tam přibude cedule, která zachytí klíčové okamžiky z minulosti tohoto dnes již neexistujícího mlýna,“ uvádí zakládající členka a iniciátorka vzniku spolku Ilona Rozehnalová. „O víkendu jsme vyzkoušeli speciální nátěr, díky kterému by spreje měly jít dolů. A zjistili jsme, že to funguje,“ dodává.
Pamětní desku bude spolek okrašlovat od 15.00 do 17.00 hodin, pak proběhne oficiální zahájení aktivit spolku za účasti řady jeho zakládajících členů. Mezi nimi jsou například básník Petr Hruška, historik architektury Martin Strakoš, pedagog Petr Šimíček, šéfredaktor portálu Moderní dějiny Jiří Sovadina, šéf občanského sdružení PANT Petr Pánek, výtvarník Jiří Surůvka nebo režisér Radovan Lipus.
Odstraňování sprejů

„Tuto aktivitu považuji za cennou z mnoha důvodů. Jednak navazuje na tradici prvorepublikových okrašlovacích spolků, která byla velice silná v mnoha městech. A navíc Ostrava je městem, které potřebuje okrašlovat více než leckterá jiná města. Možná by potřebovala celý jeden tisíc okrašlovacích spolků… Možná takový kobercový nálet okrašlovacích spolků by tady byl docela dobrý. Takové výsadkové komando, spuštěné nad každou ostravskou čtvrtí,“ komentuje Radovan Lipus vznik spolku v časopise OKNO. „Okrašlování přitom není žádné pentlení, zdobení kudrlinkami. Okrašlování má být sérií velmi konkrétních akcí. Když se vrátíme k první republice, tuto činnost nazýval Tomáš. G. Masaryk drobnou každodenní prací. Tomuto městu pravidelné okrašlování jenom prospěje,“ dodává známý režisér.
Okrašlovat chce spolek každé úterý. „Okrašlovat bude vždy jeden člen spolku – akcí, básní, květinou, zpěvem uměním, pamětní deskou, úpravou, úklidem, humorem, prostě čímkoli,“ vysvětluje Ilona Rozehnalová. Každé okrášlení se přitom promítne na okrašlovací mapě, kterou lidé najdou na webu spolku www.krasnaostrava.cz, který se spustí také v úterý. Portál má obsahovat nejen zprávy o aktivitách spolku, ale i informace o kulturním dění ve městě nebo rozcestník na ostravské kulturní a společenské instituce. Nabídnout má i tematický archiv, obsahující dokumenty a informace k podstatným oblastem života města.
„Okrašlovat chceme i duševně, čtyřikrát ročně proto budeme vydávat bulletin, který bude obsahovat autorské články, sloupky, kritické glosy, humorné sloupky či komiksy,“ upřesňuje Ilona Rozehnalová. První číslo bulletinu Okrašlovacího spolku vyjde 21. června a další vždy na rovnodennost a slunovrat.

mlyn1

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/kultura/228119-okraslovaci-spolek-se-chysta-na-prvni-akci/