Olomoucké galerie spojí série vernisáží ostravských umělců

Sedm nezávislých galerií napříč Olomoucí spojí tento čtvrtek výstavní projekt zaměřený na ostravskou uměleckou scénu. V jeden den bude v těchto výstavních prostorách otevřeno naráz sedm výstav. Vernisáže doprovodí debaty, koncerty či videoprojekce. Akce nese název XY: Výstavy s procházkou – procházka s vernisážemi, po loňské premiéře jde o její druhý ročník, řekla dnes ČTK Helena Fikerová z Přehlídky animovaného filmu (PAF), která akci společně s nezávislými galeriemi pořádá.
„Na sebe navazující sérii vernisáží v alternativních prostorech doplní performance, koncerty a projekce umělců, které spojují ostravské kořeny. Vystavující umělci budou na vernisážích přítomni osobně. Zájemci budou moci z jednoho výstavního místa přecházet do druhého, projdou alternativní rozmanité prostory a zároveň se seznámí s ostravskou uměleckou scénou,“ uvedla Fikerová.
Do projektu se letos zapojí nezávislé a alternativní prostory, jako je například Vitrína Deniska, Hidden Gallery, ale i Galerie W7, Divadlo na cucky či komunitní a kulturní prostor ve Wurmově ulici a klub Vertigo. Sérii výstav zahájí v 16:30 sochař Josef Šlégl v Galerii Horká, navazovat na něj bude vizuální umělec a experimentální hudebník Matěj Frank, který svou výstavu umístil do hrobu v proluce Muzea umění. „Hrob je vykopán a připraven, stane se vlastně výstavním prostorem, je to jeden z nejzajímavějších nápadů týkající se výstavních prostor,“ řekla Fikerová.
Ve výstavním projektu se ve městě představí také Petr Švolba a Martin Kubica z katedry sochařství ostravské univerzity, kteří promění prostor Lomené galerie v průchodu domu v Denisově ulici. Výrazný architektonický zásah v Lomené galerii potrvá podle pořadatelů projektu pouze v den vernisáže. V obnovené Galerii Monitor v Univerzitní ulici vystoupí tvůrci autorských videí Jakub Adamec a Pavel Pernický. Zájemci budou moci zhlédnout i cyklus maleb Jiřího Sedláka v Galerii W7 ve Wurmově ulici nebo zajít na koncert legendárního ostravského projektu Mariuse Konvoje.
Výstavní projekt se loni konal v Olomouci poprvé. „Pilotní ročník se těšil velkému zájmu veřejnosti nejen z Olomouce a jejího okolí, ale i z nejvzdálenějších koutů České republiky,“ uvedla Fikerová. Projekt zaštiťují ve městě nezávislé galerie, které si již za dobu své existence stihly vybudovat dobré renomé. Jednotlivé výstavy potrvají podle individuálních výstavních plánů galerií.

Zdroj: ČTK

konvoj_web