Operní víkendy s ostravskou operou

Operní soubor Národního divadla moravskoslezského v Ostravě připravil pro domácí i zahraniční příznivce opery netradiční umělecký zážitek – jarní nebo podzimní operní víkend ve společnosti ostravské opery v nádherném Divadle Antonína Dvořáka. Jarní operní víkend bude zahájen operní komedií Mirandolina od Bohuslava Martinů. Opera je také součástí mimořádného projektu celonárodního významu – Roku české hudby 2014, jehož Celorepublikové scénické zahájení se uskutečnilo právě představením ostravské Mirandoliny na scéně Stavovského divadla. Na Mirandolinu naváže „operní báseň“ Roberta Schumanna Jenovéfa (Genoveva): „Jedná se o jedinou operu velkého skladatele romantismu Roberta Schumanna, která byla po delší dobu našimi divadly opomíjena. Novou ostravskou inscenací chceme ukázat jinou stránku Schumannova kompozičního mistrovství, než která je všeobecně známa,“ láká diváky dramaturg opery NDM Daniel Jäger. Operní víkend bude završen jednou z nejkrásnějších světových oper s fantastickou hudbou Leoše Janáčka, Její pastorkyni. V roli Kostelničky se divákům představí první dáma české opery Eva Urbanová: „Vítám každou příležitost, kdy si Kostelničku mohu zazpívat. Je to moje srdeční role,“ dodává Urbanová.

Také na podzim bude opera NDM pokračovat v oslavách české hudby. Během operního víkendu zazní opět opery Leoše Janáčka, a to Výlety páně Broučkovy a Káťa Kabanová, jejíhož hudebního nastudování se ujal hudební ředitel ostravské opery Robert Jindra: Já osobně mám k tomuto dílu hluboký vztah a věřím, že i diváky dojme příběh plný emocí, touhy, vášní i nenávisti, a strhne je geniální hudbou. Navíc jsem velice šťastný, že se nám podařilo sestavit tak exkluzivní obsazení včetně renomovaných pěvců, kteří dnes patří ke světové elitě.“ Trojici oper doplní silně autobiografická Čertova stěna Bedřicha Smetany.

Jarní operní víkend se koná 9., 10., a 11. května 2014, podzimní 21., 22., 23. listopadu 2014. Pro více informací o operních balíčcích je zřízen kontakt opernivikendy@ndm.cz

opernivikend