Osmý ročník festivalu Dream Factory se zaměří na profil režiséra Jana Friče

Osmý ročník festivalu Dream Factory, který se koná od 31. května do 5.června v Ostravě, se zaměří na profil režiséra Jana Friče. Na festivalu bude k vidění hned pět jeho inscenací. Čtyři z nich zhlédnou diváci v netradičních kulisách Dolu Hlubina, kde festival každoročně uvádí část programu.
V pátek odstartuje dramaturgickou linií věnovanou režiséru Janu Fričovi komedie o zásadách českého trampingu Hubte trampy, serou v lese pražského A studia Rubín, následovat bude palčivé severské drama Přízraky Městského divadla Kladno a kontroverzně přijímaná inscenace Mlčení bobříků Divadla pod Palmovkou. Poslední zmíněná inscenace s podtitulem „Totalitní horor o nástrahách skautingu“ získala v této sezóně Sukces měsíce v pravidelném hodnocení Divadelních novin, hororové Přízraky byly takto oceněny již v roce 2014. Pětici inscenací uzavře skeptický pohled na naši současnost v postdramatickém divadelním plátně Válka pražského Divadla X10 a ostravská inscenace Národního divadla moravskoslezského Král Ubu Alfreda Jarryho.
Pozornost festivalové dramaturgie se soustředí také na dvě výrazné inscenace o rozporuplném a dodnes fascinujícím životě herečky Lídy Baarové. Linie Obdivovaná i zatracovaná Baarová představí inscenaci Švandova divadla Pankrác ´45, ve které se v cele pankrácké věznice na konci léta 1945 sejde pět žen: herečky Adina Mandlová a Lída Baarová, spolupracovnice parašutistů výsadku SILVER A Hana Krupková, Židovka Julie a neznámá žena. Ostravský Absintový klub Les uvede v rámci festivalu autorskou inscenaci Tomáše Vůjtka Spolu, hru nejen o tom, že Baarová má oči mandlové a Mandlová má oči barové. Téma doplní filmový dokument Zkáza krásou Heleny Třeštíkové a Ba(a)rová debata s tvůrci inscenací Pankrác ´45 a Spolu – Martinou Kinskou a Tomášem Vůjtkem.

Během šesti dnů nabídne festival na třicet divadelních představení a doprovodný program v podobě debat, koncertů či filmové sekce. „Zájem o vstupenky na festivalová představení je letos velký, některá představení se vyprodala pár dnů po zahájení předprodeje, na některá zbývá pár volných míst,“ říká ředitel festivalu Tomáš Suchánek a dodává: „Tam, kde je to možné, zvyšujeme kapacitu sálů, abychom uspokojili co nejvíce diváků.“ Návštěvníci festivalu se mohou těšit třeba na Petra Čtvrtníčka, Jiřího Vyorálka, Jana Hájka, Miroslava Táborského, Marka Němce, Davida Prachaře, Aloise Švehlíka, Jaroslava Plesla, Martina Myšičku, Simonu Babčákovou a další. Z divadel pak na pražské Dejvické divadlo, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo, Divadlo v Dlouhé, Klicperovo divadlo, Činoherák Ústí a mnohé další.

Program festivalu najdete zde: http://www.dfov.cz/program/