OSMÝ ROČNÍK OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI ZAHÁJÍ MÝDLOVÉ BUBLINY

V sobotu 11. června 2016 od 17 hodin do půlnoci se v rámci celé Ostravy poosmé uskuteční festival Ostravská muzejní noc. Společně se představí 33 organizací, které se běžně zapojují do kulturního dění města Ostravy i Moravskoslezského kraje. Festival bude zahájen společným vypouštěním mýdlových bublin z bublifuků v 18 hodin před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí za účasti Tomáše Macury, primátora města Ostravy, Jiřiny Kábrtové, ředitelky Ostravského muzea, a Jiřího Jůzy, ředitele Galerie výtvarného umění v Ostravě, tedy představitelů organizací, které vznik ostravského festivalu iniciovaly. Bublifuky zdarma budou pro návštěvníky Ostravské muzejní noci k dispozici na Prokešově náměstí od 17.30 hodin.

„Jádro Ostravské muzejní noci tvoří kulturní stánky, které již mají v Ostravě vybudováno renomé,“ říká Jana Šrubařová, koordinátorka festivalu, a pokračuje „Festival již tradičně obohatí i nově zapojené subjekty, jako například Cirkus trochu jinak, Národní památkový ústav nebo Pop Academy.“ Všechny zapojené organizace připravily pro své návštěvníky netradiční program v podobě koncertů, komentovaných prohlídek, divadel, přednášek a jiných aktivit, které zpřístupní zdarma. Pro malé návštěvníky jsou téměř všude připraveny tvůrčí a výtvarné dílničky.
„Některé aktivity si ovšem vzhledem k omezené kapacitě návštěvníci musejí zarezervovat předem prostřednictvím online systému, který bude spuštěn v pondělí 6. června v 19 hodin na webových stránkách Ostravské muzejní noci,“ vysvětluje Andrea Węglarzyová. Tam také zájemci naleznou přehled aktivit, pro které je rezervace nezbytná.
Zvláštní autobusové linky budou opět mezi jednotlivými institucemi přepravovat zadarmo. Dopravu ovšem letos poznamená druhá část rekonstrukce Nádražní ulice. Mezi zastávkami Výstaviště a Důl Jindřich se návštěvníci budou muset přepravovat pouze pěšky, nebo alternativním způsobem. Na druhou stranu by tato komplikace mohla vést k ještě většímu oživení centra města.

Festival muzejních nocí, který zaštiťuje Asociace muzeí a galerií ČR, je primárně zaměřen na činnost muzeí a galerií. Ostravské muzejní noci 2016 se však neúčastní pouze muzea a galerie, ale ve spolupráci s nimi také další organizace, jejichž náplň se prolíná s muzeální činností, kulturou či vzděláváním, ať už se jedná o divadla, knihovny, umělecké školy, či samotnou Radnici města Ostravy.

Podrobný program jednotlivých organizací je zobrazen na webových stránkách www.ostravskamuzejninoc.cz, na facebooku a v informační brožuře, která je k dispozici zdarma v zúčastněných organizacích a na veřejných místech Ostravy. V brožurce rovněž návštěvníci naleznou jízdní řády k zvláštním autobusovým linkám a mapky institucí.