Ostrava bude mít pamětní desku věnovanou světoznámému grafikovi Zdeňku Rossmannovi

Antikvariát a klub Fiducia společně s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu odhalí ve čtvrtek 8. listopadu v 17:00 pamětní desku věnovanou jednomu z nejznámějších ostravských rodáků – světově proslulému grafikovi spjatému s tvorbou Bauhausu Zdeňku Rossmannovi. Pamětní deska se bude nacházet na fasádě domu Nádražní 140, v němž v dětství žil. Autorkou pamětní desky je sochařka Šárka Mikesková, o její grafickou úpravu se postaral Robert Bílý – krispinn32@gmail.com.

Pamětní deska bude věnována in memoriam archivářce a člence okrašlovacího spolku Blaženě Przybylové. Slavnostního odhalení se zúčastní také syn a vnuk Zdeňka Rossmanna. Sraz účastníků bude v 17.00 hodin u autobusové zastávky Muglinovská v Ostravě-Přívoze.

Vznik desky finančně podpořili Jan a Marek Przybylovi a nadace Agosto foundation.

Za ochotu děkujeme spolumajitelce domu Nádražní 140 paní Janě Machové.

Zdeněk Rossmann (1905–1984) za první republiky působil ve světoznámé architektonické škole Bauhaus. Zásadní je jeho odkaz v typografii, plakátové tvorbě a knižním designu 30. let a období brněnského Devětsilu. Ceněna je také jeho poválečná tvorba, kdy se věnoval výtvarným úpravám knih a katalogů, instalacím výstav a muzejních expozic a působil také jako náměstek generálního komisaře pro Expo 58 v Bruselu, které se stalo triumfem pro československé umění.

Antikvariát a klub Fiducia se bude slavnému rodákovi věnovat i v dalších listopadových dnech. V neděli 18. listopadu od 10:00 proběhne dětský výtvarný ateliér na rossmannovské téma, který povede Marcela Lysáčková. Účastníci si na něm budou moci pohrát s grafikou po vzoru Zdeňka Rossmanna. Ve středu 21. listopadu v 18:00 pak Fiducia nabídne diskusní večer s odbornicemi na dílo známého grafika a tvorbu Bauhausu Martou Sylvestrovou a Markétou Svobodovou. Večer moderuje Libor Magdoň.