Ostrava má Okrašlovací spolek, Michaela Máchová, ČT 24, 5.5.2013

Spolek volně navazuje na obdobná seskupení z předválečného období. Jeho činnost má být pro členy intelektuální podporou, obohacením a zábavou. Spolek je volné, apolitické sdružení, nezávislé na sponzorech, dotacích a grantech.
Členy spolku jsou např. básník Petr Hruška, režisér Radovan Lipus, historik Martin Jemelka, výtvarník Jiří Surůvka a řada dalších osobností kulturního a společenského života.
Spolek chce aktivně vstupovat do veřejného prostoru a některá jeho místa skutečně okrašlovat. „Chceme navázat na okrašlovací aktivity jednotlivců, kteří tady byli před námi a které štvalo, jak to na některých místech v Ostravě vypadá,“ vysvětluje Ilona Rozehnalová z ostravského Antikvariátu a galerie Fiducia, která patří mezi iniciátory vzniku spolku. „Začít chceme 21. května pamětní deskou mlýna na Mlýnské ulici. Mlýn tam byl od
15. století, pomníček je nyní v tristním stavu. Před dvěma lety tam vysadila jedna
stará paní květiny a rok se o ně starala, ale zřejmě už umřela, protože dva roky je
pomníček opuštěný,“ upřesňuje Ilona Rozehnalová. Spolek chce pamětní desku očistit od sprejů a nalepených plakátů a znovu jej osadit květinami. „V červnu chceme zorganizovat pouť s piknikem na Landek – na místo, kde kdysi stála výletní restaurace. I tam bychom chtěli dát pamětní cedulku,“ dodává Ilona Rozehnalová.
Spolek chce vydávat také bulletin. Bude vycházet čtyřikrát ročně a zaměří se na ostravskou kulturu. Má obsahovat jak kritické články, tak příspěvky, kterým nebude chybět humor a nadhled, sloupky nebo fejetony.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/kultura/225742-ostrava-ma-okraslovaci-spolek/mlyn