Ostrava odstoupí od smlouvy o prodeji pozemků firmě Amádeus Real. Zdroj: archiweb, 7.3.2018

Město Ostrava odstoupí od smlouvy o prodeji pozemků na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kterou téměř před deseti lety uzavřelo se společností Amádeus Real. Schválili to dnes městští zastupitelé.

Firma Amádeus Real chtěla na pozemcích v centru města stavět multifunkční nákupní centrum. V roce 2012 ale od kupní smlouvy odstoupila, poté co centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz nedal souhlas s umístěním stavby. Obvod souhlas udělil až později. Město odstoupení od smlouvy neuznalo. Kupní cena za pozemek přesahovala 83 milionů korun, developer ale zaplatil jen její část.

Kvůli pozemkům se nyní vedou dva soudní spory, které komplikují i jakékoliv úpravy náměstí. V takzvaném velkém sporu loni v říjnu odvolací senát Krajského soudu u Ostravě zamítl žalobu firmy Amádeus Real, která žádala po Ostravě 1,5 miliardy korun za zmařenou investici. Rozsudek je pravomocný. Firma ale ještě podala dovolání k Nejvyššímu správnímu soudu.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) řekl, že město se k odstoupení od smlouvy rozhodlo právě na základě rozsudku krajského soudu. „Z něho vyplývá, že kupní smlouva mezi Amádeem Real a městem Ostravou je stále platná, byť to Amádeus Real zpochybňoval. Takže máme důkaz daný rozsudkem, to je za prvé. Za druhé je nezvratné, že Amádeus Real už ten původně plánovaný projekt nezrealizuje a už v žádném případě ho nezrealizuje do roku 2019,“ řekl primátor. Termín na postavení centra byl jednou z podmínek smlouvy.

„Město může a využilo dneska práva od smlouvy odstoupit. Co to bude procesně dále znamenat, ukážou následující dny. Nicméně my vycházíme z toho, že jsou to významné a historicky cenné pozemky v centru města, které by město mělo do budoucna využít,“ řekl Macura. Dodal, že by chtěl iniciovat ideovou soutěž, ze které by vyplynuly náměty na využití pozemků. Soutěž by mohla být vypsána v letošním druhém čtvrtletí.

Ostravští radní tento týden rozhodli o odvolání v druhém soudním sporu, který je vedený u Městského soudu v Praze. V tomto sporu město žaluje Amádeus Real o doplatek kupní smlouvy a příslušenství. Jde o 82 milionů.

„Městský soud v Praze ho nejprve přerušil po dobu trvání velkého soudního sporu. Teď jsme se domnívali, že už se ta kauza rozřeší. Dostali jsme nicméně rozhodnutí soudu, že spor přerušuje znovu, protože Amádeus Real podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ale to dovolání nemá žádný odkladný účinek, to rozhodnutí je pravomocné, takže my se domníváme, že pro to přerušení není žádný důvod, a odvolali jsme se,“ uvedl primátor.

Pozemky na náměstí Dr. Beneše jsou v těsné blízkosti bývalého módního domu Ostravica-Textilia, který chátrá od roku 2000, kdy se v něm při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy. Historické objekty získal v roce 2007 Amádeus Real. Chtěl z nich udělat součást polyfunkčního obchodního komplexu. Po sporech s obvodem a městem historické budovy prodala.

 

Zdroj: https://www.archiweb.cz/n/domaci/ostrava-odstoupi-od-smlouvy-o-prodeji-pozemku-firme-amadeus-real