Ostrava oslaví Wagnerovo výročí speciálním galakoncertem

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj, Národní divadlo moravskoslezské a Janáčkova filharmonie Ostrava oslaví společně 200. výročí narození Richarda Wagnera. Projekt Wagner Ostrava 2013 vrcholí jedinečnou událostí – poprvé v historii se na počest 200. výročí narození Richarda Wagnera spojí Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj, Národní divadlo moravskoslezské a Janáčkova filharmonie Ostrava, aby během koncertu nazvaného WAGNER GALA předvedly výběr nejslavnějších předeher a scén z oper Tannhäuser, Bludný Holanďan, Tristan a Isolda,  Parsifal a Mistři pěvci norimberští.  Hvězdou koncertu WAGNER GALA bude mezinárodně uznávaný basbarytonista polského původu Tomasz Konieczny. Diváci se mohou dále těšit na německou sopranistku Maidu Hundeling, jež v Ostravě před nedávnem zazářila v roli Elsy z Brabantu ve Wagnerově Lohengrinovi  v nastudování operního souboru Národního divadla moravskoslezského.

Maida Hundeling nahradí Evu Urbanovou, která se divákům omlouvá pro nemoc: „Již delší dobu se Eva Urbanová, sólistka opery Národního divadla v Praze, potýká s neustále se opakujícími virózami, které značně omezovaly její vystoupení. Tento stav ji donutil k rozhodnutí podstoupit komplexní a konsiliární vyšetření. S ohledem na délku hospitalizace a následnou rehabilitaci jí byl nařízen absolutní hlasový i fyzický klid,“ dodává Jaroslava Herzerů, tajemnice Evy Urbanové.

Galakoncert diriguje Robert Jindra: „Letošní rok se nesl ve znamení oslav 200. výročí narození Richarda Wagnera. Jsem moc šťastný, že jej zakončíme právě mimořádným koncertem WAGNER GALA ve společnosti opravdových pěveckých hvězd.“ Na koncertu WAGNER GALA se podílí rovněž Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Koncert Wagner Gala se uskuteční 15. listopadu v 19 hodin v Multifunkční aule GONG  v Dolní oblasti Vítkovice. V budově U6 v Dolní oblasti Vítkovic proběhne v 17 hodin dramaturgický úvod ke galakoncertu nazvaný Vědecká kavárna Wagner. Dramaturg opery NDM Daniel Jäger s muzikoložkou PhDr. Vlastou Reittererovou (Vídeň), překladatelkou životopisu Richarda Wagnera Můj život, představí díla, která na koncertu zaznějí. Ukázky z Wagnerova životopisu bude číst herec činohry NDM Miroslav Rataj. 

mai