Ostrava po letitém úsilí zřejmě získá zpět bývalá městská jatka. Zdroj: České noviny, 15.6.2016

Město Ostrava po několikaletém úsilí zřejmě odkoupí objekt bývalého hobbymarketu Bauhaus i s přilehlým areálem někdejších městských jatek, který je památkově chráněný. Zaplatí za ně zhruba 80 milionů korun. Novinářům to ve středu 15.6. řekl primátor Tomáš Macura (ANO). O odkupu definitivně musí rozhodnout v příštím týdnu ještě městští zastupitelé.

Město podle Macury usilovalo o zpětný odkup jatek bezmála deset let. Nové vedení města o odkupu vyjednávalo od léta loňského roku, kdy obnovilo jednání s vlastníkem areálu. „Jsem rád, že jsme věc v tuto chvíli dotáhli do fáze, kdy rada města přijala materiál, který doporučuje zastupitelstvu uzavřít smlouvu o odkupu areálu, který zahrnuje jak prodejnu Bauhausu, tak přilehlé parkoviště i historickou budovu jatek,“ podotkl primátor.

Oba objekty město plánuje využít pro kulturní účely. V budově někdejšího hobbymarketu bude sídlit Městská galerie Plato, která dosud působí v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice a od července bude novou příspěvkovou organizací města.

„Do Bauhausu se Plato může přestěhovat už někdy na podzim. Tam ta prodejna vyžaduje poměrně marginální úpravy, tam to půjde velmi rychle,“ míní Macura. Úpravy by mohly stát zhruba pět milionů korun.

V případě historické budovy jatek ale bude situace složitější, protože město potřebuje nejprve nechat udělat statické posouzení. „Budeme muset nechat vypracovat projekt obnovy té budovy. Nicméně záměrem je zachovat pochopitelně ten historický ráz té budovy, navíc je samozřejmě památkově chráněná. I pokud jde o tuto budovu jatek, tak máme záměr ji využít pro účely kultury jako nějakou výstavní plochu, a to jak interiér, tak exteriér. Máme v úmyslu v okolí vybudovat určitý prostor pro street art, tedy umění venku,“ řekl Macura.

Podle něj jednání o odkupu byla složitá. Znalecké posudky z minulosti hovořily o tom, že hodnota areálu je asi 130 milionů korun. Město areál nyní odkoupí za necelých 80 milionů korun, přičemž podle posledního znaleckého posudku je jeho hodnota přes 90 milionů korun. V případě kladného stanoviska zastupitelů město cenu uhradí jednorázově z přebytku hospodaření. Primátor předpokládá, že vlastníkem nemovitostí by se pak město mohlo stát v průběhu léta.

jatka