Ostrava zná vítěze soutěže na proměnu náměstí Msgre Šrámka, zdroj: Archiweb, 22. 6. 2017

Ostravští městští zastupitelé na zasedání ve středu 21.6. 2017 schválili vítěze architektonicko-urbanistické soutěže na proměnu náměstí Msgre Šrámka v centru města Ostravy. Mezi dvacítkou odevzdaných návrhů odbornou porotu nejvíce zaujal návrh architektů Martina Surovce z Prahy a Miroslavy Šešulkové.

Vítěznou práci označili porotci za nejzdařilejší řešení prostoru náměstí před katedrálou Božského spasitele. Autoři podle nich citlivými zásahy dosáhli budoucího omezení statické dopravy, v místě vytvořili tři prostory přiléhající ke katedrále a navíc našli i vhodné místo pro umístění uměleckého díla, které bude připomínat odkaz monsignora Jana Šrámka. Návrh architektů počítá i s parkováním podél jednosměrné komunikace.

„V první polovině roku jsme vyhlásili tři architektonické soutěže a také schválili jejich vítěze. Věřím, že si naší snahy a hledání zajímavých řešení pro přeměnu prázdných míst i budov v Ostravě všimla nejen obec architektů, ale také veřejnost,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Podle něj ale kvalita návrhů tentokrát nebyla tak vysoká jako u předchozích soutěží. Řada uchazečů totiž nesplnila požadavky města. Macura uvedl, že výsledná podoba náměstí zřejmě nebude zcela identická s návrhem, uvítal by, kdyby šlo o jakousi kompilaci nejlepších návrhů.

Připomněl, že architektonické soutěže chce město využívat i v budoucnu. Nyní připravuje soutěž na výstavbu nové koncertní haly, která by se mohla uskutečnit na podzim. Architekti by měli navrhnout například i podobu novostavby bytového domu v Biskupské ulici v centru města.

Architekti, kteří návrh na proměnu náměstí tvořili, museli respektovat například i dlouhodobý záměr dostavby městského bloku vedle obchodního domu Horník, ale například také provozní potřeby katedrály Božského Spasitele a Divadla Jiřího Myrona, jehož rekonstrukce bude začne ještě letos. Součástí úpravy bude například kavárna s vchodem na náměstí. Letos už město vybralo vítěze architektonické soutěže na proměnu historických jatek i prostoru před Domem umění.

 

Zdroj: http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=4&id=21948