Ostravská banda dnes ve vrcholné formě a zítra sóla až do noci!

Šestým koncertem dnes pokračuje příval premiér nové hudby – festival Ostravské dny. Tento týden se koná denně až do 31. srpna, kdy bude ukončen společným vystoupením Ostravské bandy a Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Oficiálně zahájily Ostravské dny včera (25.8.) prvním koncertem ostravské filharmonie, kdy největší ovace sklidila skladba finské skladatelky Kaiji Saariaho Graal théâtre v podání houslistky Hany Kotkové a skladba Helikoptéra Caroly Bauckholt s fónickým básníkem Jaapem Blonkem coby hnacím motorem vrtulníku. Orchestr vedl s velkým úspěchem rakouský dirigent Johannes Kalitzke.

Dnes (26.8.) se jedná o výjimečné vystoupení jednoho z předních světových orchestrů pro novou hudbu Ostravské bandy, kterou v roce 2005 založil pro potřeby festivalu jeho umělecký ředitel Petr Kotík a od té doby sklízí jeden úspěch za druhým. Je to jediné samostatné vystoupení této mezinárodní formace orchestru na festivalu a vedle nových skladeb českých skladatelů Jiřího Kadeřábka, Petra Cíglera, Petra Bakly nabídne skladby mladých autorů z Izraele, Kanady a Německa, stejně jako koncert pro kontrabas a orchestr legendárního Franca Donatoniho. Ze sólistů se představí cimbalista Daniel Skála, kontrabasista František Výrostko nebo klavírista Daan Vandewalle.

Festivalový úterek patří nejdříve hostům z Drážďan, elole-klavírnímu triu a současné hudbě německé a italské (Dům kultury města Ostravy 17:30) a poté se až do pozdních nočních hodin konají sólistická vystoupení se skladbami Johna Cage, Isanga Yuna, Iannnise Xenakise nebo lektora Ostravských dnů Charlemagne Palestina, ten rozezvučí na závěr obří varhany v Domě kultury. Večer plný virtuozity nabídne např. sólové kreace Conrada Harrise, Jaapa Blonka nebo Josepha Kubery.

Středa (28.8.) patří v Domě kultury města Ostravy smyčcovým kvartetům a dalšímu vystoupení Janáčkovy filharmonie Ostrava. Už teď upozorňujeme na výjimečné skladby Martina Smolky nebo Iannise Xenakise s houslovým sólem Conrada Harrise.

Další dny festivalu se přesouvají do prostor kostela sv. Václava a klubu Parník (29.8.), obou divadel NDMS , katedrály, prodejny MP Krásno (MM Centrum) a bývalé Union Banky naproti Ostravice.

 

Zdroj: TZ Ostravské centrum nové hudby

kot