Ostravská banda hledá finanční podporu pro koncert na Pražském jaru – přispět můžete i Vy

Co je Ostravská banda? Jeden z předních komorních orchestrů pro novou hudbu na světě. Když před dvěma lety hrála v Carnegie Hall, napsal newyorský kritik George Grella – „…ve srovnání s New York Philharmonic a dirigentem Esa – Pekka Salonenem je překvapivé, že pod vedením Petra Kotíka a klavíristy Daana Vandewalleho je hudba Ligetiho Klavírního koncertu čistší, dává větší smysl, dýchá větší muzikálností a humorem a je jednoduše zajímavější a lépe se poslouchá.”

Ostravská banda hraje stěžejní koncert na Pražském jaru 31. května ve 20:00 v Divadle Archa. Honorář Pražského jara nemůže pochopitelně pokrýt veškeré výdaje na vystoupení orchestru, který není placen z veřejných financí. Orchestr funguje projekt od projektu a na každý koncert musí najít další finanční podporu. I přesto, že se sponzorská jednání Ostravského centra nové hudby, které Ostravskou bandu zastupuje, vyvíjela slibně, na poslední chvíli byla finanční podpora odmítnuta.Ostravská banda se ocitla v těžké situaci a obracíme se na příznivce s prosbou o příspěvek. Do této chvíle zvládli zajistit tři čtvrtiny schodku rozpočtu, především díky příznivcům z New Yorku, Londýna a Prahy. Stále jim ale chybí 50 000,- Kč.  Jakýkoliv obnos velký i malý velmi pomůže a podpoří dobrou věc.  Pro získání prostředků se rozhodli použít internetový server Hithit, který pomocí drobných darů pomáhá umělcům získat prostředky na uskutečnění jejich projektů. Podstatou je omezený čas a pravidlo, že pokud nedosáhnou cílové částky, peníze dárcům vrátí. Podívejte se na stránky Hithit, kde se dozvíte více: https://www.hithit.com/cs/project/119/ostravska-banda-na-festivalu-prazske-jaro?variant=a

Koncert Ostravské bandy má náročný program – téměř nehratelný Koncert pro klavír od György Ligetiho (sólista Daan Vandewalle), novou kompozici mladého českého skladatele (a vědce) Petra Cíglera Entropic Symphony, od francouzského skladatele Tristana Muraila skladbu Memoire/Erosion a nejnovější smyčcový kvartet Torso od Petra Kotíka.

Soubor Ostravská banda byl založen v roce 2005 jako rezidenční komorní orchestr Ostravských dnů. Členy orchestru jsou vynikající mladí instrumentalisté z ČR, Slovenska, Německa, Holandska, Polska, Maďarska a USA. OB vystupuje v Evropě i USA (Paříž, Graz, New York, Berlín, Utrecht, Madrid, Kolín nad Rýnem a další).