Ostravské Divadlo loutek slaví 60 let

Ostravské Divadlo loutek oslaví šedesát let –  12. prosince 1953 odehrálo své první představení. Ke kulatým narozeninám připravili divadelníci pro své příznivce výpravný almanach k historii divadla, balíček plný loutek či výstavu v Ostravském muzeu. Interaktivní výstava Pimprlárium v prostorách Ostravského muzea seznámí návštěvníky  od čtvrtku 12. prosince s bohatou historií divadla loutek. Prostřednictvím uměleckých snímků Jindřicha Štreita, jednoho z nejvýznamnějších současných českých fotografů, návštěvníci poznají, jak divadelní inscenace vzniká – konkrétně nahlédnou do zákulisí hry Oberon, která měla premiéru v roce 1993, v režii nedávno zesnulého Petra Nosálka a se scénografií Tomáše Volkmera, současného výtvarníka divadla. V dalších blocích výstavy se děti mohou zapojit přímo do divadelního konání. A to dotvořit výrazy tváře připravených panáků, rozpohybovat různé druhy loutek, vytvořit svou vlastní loutku nebo si zahrát v marionetovém divadélku. Výstava bude otevřena až do konce února 2014.

Šedesáté narozeniny DLO si ostravské osobnosti divadelního a veřejného života připomenou v pátek 13. prosince, kdy na slavnostním večeru pokřtí publikaci „Divadlo loutek Ostrava. 1953 + 60 = 2013“, která poprvé mapuje celou historii Divadla loutek v Ostravě. Autorkou první části publikace je dlouholetá dramaturgyně divadla Hermína Motýlová, která ji připravila už k padesátému jubileu divadla, ale tehdy se almanach nepodařilo vydat. O dění v posledním desetiletí publikaci doplnil teatrolog Ladislav Slíva.

Dalším narozeninovým dárkem divadla je balíček plný loutek. Jde o dárkový poukaz, který zahrnuje návštěvu nedělního loutkového představení v lednu či v únoru, prohlídku interaktivní výstavy a účast ve výtvarné dílně, kde si děti budou moci vyrobit svou vlastní pohyblivou loutku.
Termín výtvarné dílny bude 12. a 26. ledna a 2. a 16. února,  termín nedělního představení si vlastníci poukazu budou volit sami a výstavu lze až do konce února navštívit kdykoliv. Z lednových nedělních inscenací mohou vybírat už nyní – na programu budou oblíbené pohádky Ošklivé káčátko, Broučci nebo Kocourek Modroočko, či nejnovější rodinné představení z pera Jana Wericha Královna Koloběžka První. Počet prodávaných dárkových poukazů je omezen kapacitou výtvarných dílen. Cena poukazu pro jednu osobu je 130 korun a zájemci jej mohou zakoupit v pokladně DLO.

Zdroj: www.dlo-ostrava.cz

dlo