Ostravské dny nové hudby nabídnou světové premiéry i performance

Kompozice pro tři orchestry, světové premiéry soudobé klasické hudby, současná opera, maraton elektronické hudby, noční sóla a experimentální performance, díla nejmladší skladatelské generace i návraty k počátkům avantgardy – na to vše se mohou těšit návštěvníci Festivalu nové a experimentální hudby Ostravské dny 2015. Ten rozehraje Ostravu 21. srpna. Poslední koncert ukončí akci 29. srpna.

Na festivalu vystoupí i známé skladatelské ikony. Ostrava tak přivítá amerického skladatele experimentální klasické hudby Christiana Wolffa, amerického skladatele a experimentálního muzikanta Alvina Luciera či skladatele Philla Niblocka původem z New Yorku. Úplně poprvé na festivalu vystoupí Američan George Lewis, Němec Helmut Oehring a Jennifer Walshe z Dublinu. Samozřejmě že zde bude mít početné zastoupení také česká hudební scéna. Chybět nebudou Petr Bakla, Petr Cígler, Peter Graham a Michal Rataj. Všechny kompozice festivalu budou nastudovány v Ostravě během samotného projektu. To vyžaduje od všech zúčastněných enormní úsilí. Pro diváky to na druhou stranu slibuje výjimečný zážitek.

Oporou festivalu se opět stane Janáčkova filharmonie Ostrava, mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda, která letos slaví deset let své existence, a Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem. Chybět nebudou ani významní sólisté. Zvláštní skupinu hostů tvoří také sedm pěvců z New Yorku a Chicaga, kteří nastudují dvě opery – Master-Pieces od Petra Kotíka a Afterword od profesora Columbijské univerzity George Lewise.

Takto rozsáhlý projekt potřebuje samozřejmě také vhodné prostory pro konání všech koncertů a vystoupení. Ostravské dny se letos nově odehrají na krytém náměstí Thojhalí Karolina, v prostorách Provozu Hlubina, v galerii PLATO v Dolní oblasti Vítkovic i v multižánrovém centru pro současné umění Cooltour. Samozřejmě nebudou chybět ani již tradiční místa – Dům kultury města Ostravy, Janáčkova konzervatoř Ostrava, kostel sv. Václava v Ostravě, Divadlo Jiřího Myrona, Divadlo Antonína Dvořák a Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Během festivalu nebudou chybět ani bohaté doprovodné akce. Jednou z nich je také zvuková instalace Alvina Luciera, projekce dokumentárních filmů Virginie Dwan a výstava fotografií Martina Popeláře. Kromě klasických koncertů se můžete těšit také na minimaraton elektronické hudby či na noční vystoupení cimbálové muziky.

 

image