Ostravské gymnázium Olgy Havlové chystá konferenci s významnými hosty

Občanské sdružení PANT ve spolupráci s Gymnáziem Olgy Havlové a s podporou Statutárního města Ostravy pořádají již X. ročník středoškolské studentské konferencev Ostravě-Porubě

 

Tématem letošní konference „Československá cesta ke svobodě a demokracii po listopadu 1989“ budou dramatické změny, které se odehrávaly v naší zemi v období od pádu komunistického režimu v roce 1989 do rozpadu Československa. „Od listopadu 89 uplynulo 25 let a ve školách se zatím nevyučuje, odborná literatura k tomuto tématu je omezená a prozatím se mu výrazněji nevěnují ani historici. Jde tedy o v podstatě unikátní téma,“ vysvětluje šéfredaktor portálu Moderní dějny.cz Jiří Sovadina. „Studentům a jejich učitelům nabídneme pestrý program, zaměřený na různé přístupy a metody práce – historické přednášky, pracovní dílny zaměřené na práci s prameny, setkání s několika vzácnými pamětníky a především prostor pro otevřenou diskusi,“ upřesňuje historik a jeden z organizátorů konference Petr Šimíček. 

 

Konference se zaměří na čtyři základní témata. Bývalý premiér Petr Pithart se zamyslí nad vývojem česko-slovenských vztahů po pádu komunistického režimu. Jan Urban se bude věnovat tématu vyrovnání se s minulostí a rozporu reality s původními představami o účtování s KSČ a StB po listopadu 1989. Politolog Josef Mlejnek, jr., bude analyzovat proměnu ústavních institucí, politického systému a právního prostředí Československa počátku 90. let 20. století. Komentátor a ekonomický analytik Jan Macháčekzrekapituluje základní kroky ekonomické transformace a počátky podnikání. „Ve třech workshopech se budou studenti pod vedením zkušených lektorů Ireny Eibenové, Milana Hese a Josefa Märze věnovat ekonomickým proměnám české společnosti po roce 1989 či statistikám a vzpomínání a také zážitkové hře Transformuj!,“ dodává Petr Šimíček. Konferenci uzavře beseda s Martinem Navláčilem, jr., obchodním ředitelem úspěšné rodinné firmy, který se zamyslí nad tím, jaké možnosti se po listopadu 1989 otevřely pro podnikavé lidi se zajímavými nápady.

 

Studentské konference na Gymnáziu Olgy Havlové mají letitou tradici, první se konala už v roce 2006. Po ní následovaly každoročně další, již dvoudenní – vždy tematicky zaměřené na události dějin 20. století, takže postupně pokrývaly ve vymezených časových úsecích jednotlivá zásadní údobí. Konference se tak věnovaly např. tématům: lágry v totalitních režimech, „druhá kultura“ v Československu, odsun – vyhnání – vysídlení Němců, československý exil.