Ostravské Hradčany se stanou památkou. 1. 12 . 2008, Lidovky.cz

Bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic, přezdívaný jako ostravské Hradčany, se dostal mezi památky zapsané do nově vznikajícího seznamu Evropského kulturního dědictví. Jde o první českou památku v tomto seznamu.  Strojírenská společnost Vítkovice dnes převzala prestižní známku Evropské dědictví od ministra kultury Václava Jehličky. Mezi další vybrané památky v Česku patří centrum Zlína, zámek Kynžvart a Vysoká u Příbrami. Připravovaný projekt evropského dědictví by měla schválit Evropská unie během příštího roku.

Soubor evropských kulturních památek chce EU vytvořit po vzoru UNESCO, které ve svém seznamu zahrnuje památky z celého světa. Podle Jehličky ale nemá nový unijní projekt konkurovat světovému kulturnímu dědictví. „Oproti UNESCO nedbá evropský projekt až tak úzkostlivě na ochranu památek. Orientuje se spíš na jejich rozvoj a význam pro Evropu,“ dodal ministr.

ČR opomíjela průmyslové dědictví
Ostrava je podle Jehličky hlavním městem industriálního dědictví v ČR. „V minulosti jsme chápali památky pouze jako hrady, zámky a historická města. Na rozdíl od Evropy jsme zanedbávali průmyslové dědictví. Proto jsme se rozhodli, aby k nejvýznamnějším evropským památkám patřily také staré Vítkovice,“ řekl Jehlička.

Dolní oblast Vítkovic včetně vysokých pecí, plynojemu či VI. ústředny vybralo ministerstvo kultury mezi evropské památky také proto, že společnost Vítkovice má připravený projekt obnovy celého starého vítkovického areálu, řekl ministr.

Projekt Nové Vítkovice
Na 253 hektarech nedaleko středu Ostravy by mělo vzniknout kulturně-společenské centrum s vědeckými pracovišti, vysokoškolským areálem nebo veřejným sportovištěm. Projekt s názvem Nové Vítkovice by měl stát až 60 miliard korun. Na obnovu památkově chráněných budov v dolní oblasti chce firma získat 560 milionů Kč právě od ministerstva kultury. První oživeným objektem by měla být VI. energetická ústředna, ve které vznikne vzdělávací centrum Svět techniky.

K evropskému kulturnímu dědictví budou patřit například francouzské opatství Cluny, studentské koleje v Madridu, zámek Wawel v polském Krakově nebo rodné domy Pucciniho, Verdiho i Rossiniho v Itálii.

Projektu evropského kulturního dědictví dali v listopadu zelenou ministři kultury členských zemí EU. Nyní se jím bude zabývat Evropská komise, která by měla celý projekt institucionalizovat, dodal ministr. Definitivní schválení projektu čeká unii zřejmě ve druhé polovině roku 2009 za předsednictví Švédska.
Lidovky.cz

Zdroj: http://cestovani.lidovky.cz/?c=A081201_152103_ln-cestovani_glu