Ostravské Minikino zve na další Severskou filmovou zimu
Na mrazivé příběhy z ledových plání či skandinávských metropolí již po páté zve zimní festival severské kinematografie, pořádaný Severským filmovým klubem. Festival opět zavítá i do ostravského Minikina, a to od 16. do 20. února a nabídne celkem 30 filmů z 6 severských zemí – 7 švédských, 4 finské, 7 norských, 6 dánských, 2 islandské a 4 grónské. Uvedeny budou jak filmy nové, tak méně známé snímky staršího data výroby. Na přání diváků opět dojde i na opakování některých úspěšných titulů z minulých ročníků. Nabídka bude pestrá i žánrově – od komedií, přes dramatické a dokumentární snímky až po detektivní příběhy a jeden horor.
Novinkou letošního ročníku je tzv. Grónská sekce. Nelehký život Gróňanů, opředený nejrůznějšími mýty, divákům přiblíží hned několik filmů. Nejstarší z nich je QIVITOQ – DUCH HOR (1956). Poetický příběh mladé dánské učitelky, která přijíždí do Grónska překvapit svého přítele, byl úplně prvním dánským filmem nominovaným na Oscara. Qivitoq se v různých podobách objevuje i v dalších dvou filmech. Zatímco hlavnímu hrdinovi snímku SRDCE SVĚTLA pomůže najít cestu zpět k hodnotám tradičního grónského způsobu života, historicky první grónský horor STÍNY V HORÁCH, poukazuje na jeho temné stránky. V dokumentárním snímku CENA ZA PÓL švédského režiséra Staffana Juléna se pravnuk Roberta Edwina Pearyho vydává po stopách svého pradědečka, amerického polárníka a pravděpodobně prvního člověka, který dosáhl
severního pólu (1909) a také po stopách Minika, malého inuitského chlapce. Minik byl s spolu s dalšími pěti Inuity odvezen do New Yorku pro účel antropologického výzkumu. Zbylých pět záhy zemřelo, Minik jediný přežil a byl dán k adopci. Zajímavé téma nabízí i dánské drama EXPERIMENT , pojednávající o sociálním experimentu, který měl v padesátých letech za cíl
převychovat děti grónských Inuitů na malé Dány. Ti se měli stát modelem pro budoucí grónskou společnost, jejich kořeny však byly silnější.
Příznivci detektivek jistě ocení islandský snímek SEVERNÍ BLATA Baltasara Kormákura, oceněný v hlavní soutěži Karlovarského festivalu (2007, Křišťálový glóbus). Aktuální je i norské drama CHCI TVÉ SRDCE, ve kterém otec v zoufalství unese svou vlastní dceru, se kterou se nesmí stýkat. Mezi slíbené komedie patří ROZHÝBEJ TO a TÉMĚŘ DOKONALÝ režisérky dánsko-gambijského původu Helly Joof.